В українській столиці 30 вересня у приміщенні ДП «Кримський дім» з ініціативи кримськотатарських організацій та об’єднань, зокрема Меджлісу, Київської Кримської солідарності, «КримSOS» та інших, відбувся захід на підтримку Ільмі Умерова та всіх незаконно засуджених за політичними мотивами в окупованому Росією Криму.
Нагадаємо, підконтрольний Кремлю Сімферопольський районний суд 27 вересня виніс вирок у справі Ільмі Умерова у вигляді двох років колонії-поселення.
Аби проявити солідарність і моральну підтримку на адресу Ільмі-ага та ще півсотні тих, хто був незаконно засуджений російською Фемідою, на захід зібралося близько сотні небайдужих. Серед присутніх — глава Меджлісу Рефат Чубаров, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, член Меджлісу Гаяна Юксель, народний депутат Ганна Гопко, експерт Інституту демократії імені Пилипа Орлика Наталія Беліцер і багато інших.
З нетерпінням чекали присутні запланованого скайп-спілкування з Ільмі Умеровим, Айше Умеровою та активістами з окупованого РФ Криму. Саме з прямого включення й розпочався вечір. Члени об’єднання «Кримська солідарність», а також сам Умеров закликали Україну посилити роботу з обміну політв’язнів, гарантувати жертвам тортур підтримку після їх переїзду на материк і наполягати на створенні групи з розслідування ситуації в Криму під егідою ОБСЄ.
Активістка Айше Умерова у своєму виступі порівняла вирок, винесений її батькові, з депортацією кримських татар.
— Ми повинні максимально посилити тиск і вжити всіх можливих і неможливих заходів, щоб цей вирок не почав діяти. Дуже тяжко говорити про те, що батькові 60 років і у нього цілий букет хвороб, а колонія-поселення — це, за суттю, заслання, синонім депортації. І якщо світ нічого з цим не зможе вдіяти, то яка ціна цього світу, — підкреслила вона.
Мустафа Джемілєв зазначив, що Україна боротиметься за своїх співвітчизників в Криму і продовжуватиме на міжнародному рівні говорити про права людини на півострові.
— Нашим основним напрямом буде мобілізація світової громадськості. Зараз ми говоримо про внесення до списку Магнітського людей, які скоюють всі ці злочини. Найближчим часом у мене і адвоката Полозова планується візит до Вашингтона, потім 11 жовтня в Страсбурзі і наступного дня у Брюсселі буде дискусія на цю тему. Ми зробимо все, щоб злочини, що вчиняються проти наших співвітчизників, не залишилися без наслідків, — повідомив він.
Рефат Чубаров нагадав, що нині триває робота над змінами до Конституції України в частині статусу Криму, й повідомив, що вже в жовтні напрацювання можна буде презентувати.
Слово взяла також народний депутат Ганна Гопко, яка повідомила, що Україна передала лист канадському міністру закордонних справ Христі Фріланд, щоб та очолила кампанію на Заході зі звільнення всіх політв’язнів у Криму.