Лейла Ібрагімова: «Мене посадили в авто, надягли на голову чорний мішок»

Лейла Ібрагімова: «Мене посадили в авто, надягли на голову чорний мішок»
ФОТО © CTRC: «Мене посадили в авто, надягли на голову чорний мішок» — Лейла Ібрагімова про своє затримання
08.05.2022
Оцініть статтю: 
(49 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Депутатка Запорізької обласної ради, директорка Мелітопольського краєзнавчого музею  Лейла Ібрагімова у своєму виступі на сайд-івенті в рамках XXI сесії Постійного форуму ООН з корінних народів розповіла про репресії представників кримськотатарського народу на окупованих Росією територіях.

Як передає Кримськотатарський Ресурсний центр (CTRC),  Лейла Ібрагімова поділилася історією обшуку у її власному будинку, про затримання та допит, а також про захоплення Мелітопольського краєзнавчого музею та про викрадення окупантами скіфського золота.

CTRC наводить повний текст виступу  Лейли Ібрагімової:

«Вітаю шановне товариство! Мене звати  Лейла Ібрагімова, з 1974 року проживаю в місті Мелітополі. Я кримська татарка, представниця корінного народу України. Працюю директоркою Мелітопольського міського краєзнавчого музею, була обрана депутаткою Запорізької обласної ради.
Ніколи не думала, що у XXI сторіччі стану свідком окупації! Після початку повномасштабного вторгнення Росії місто Мелітополь було окуповано вже 25 лютого. Наразі мій народ потерпає від військових та колаборантів в моєму місті.
10 березня мене викрали з мого будинку. Я була першою людиною, яку російські військові затримали в Мелітополі. 
О 6 годині ранку озброєні російські солдати ввірвалися до мого дому. Їх було багато, і всі були з автоматами в руках. Обшукували всі кімнати мого приватного будинку та навіть горище та підвал. У той час нас було восьмеро людей: мій чоловік і семеро жінок. Ми всі були дуже перелякані.
Спочатку я дуже розгубилася, але, трошки оговтавшись, почала питати, на підставі чого вони прийшли. Отримала відповідь: «На підставі воєнного стану». Вторгнення було незаконним, вони не надали жодних документів.
Вони одразу забрали телефони та обшукали будинок. Після обшуку запитали, хто з сімох жінок — Лейла Ібрагімова? Вони все про мене знали.
Мене посадили в авто, надягли на голову чорний мішок, везли дуже швидко в невідомому напрямку. 
Я опинилась в якійсь камері, де почався допит, який здійснювався ФСБ-шниками в балаклавах, які постійно змінювали один одного. Їх цікавила інформація про зв'язки з Меджлісом кримськотатарського народу та про музей. Вони питали, які теми в нашому музеї висвітлюються, які є розділи. Я їм казала: „Ви ж розумієте, що таке краєзнавчий музей? У вас у Росії є краєзнавчі музеї. У нас — про все: природу, історію, видатних людей, картини є…“.
Потім питали про іслам, історію, чому ходила на проукраїнські мітинги. На мітингах вони зробили акцент. Один з окупантів намагався тиснути. Мовляв, уже є люди, які їм усіх здали, розповіли все, що вони хотіли знати.
Вони погрожували мені, попереджали, що влада у місті відтепер — вони. Я відповідала, що в мої плани не входить з ними співпрацювати.
Після трьох годин допиту мені знов надягли чорний мішок, посадили в машину і дуже швидко десь їздили, щоб я не зрозуміла, куди везуть. Мені дуже пощастило, що мене відпустили.
Увечері того ж дня подзвонили співробітники [музею] і сказали, що в музеї проводили обшук. Окупанти розтрощили замки. Заходили в фонд, де зберігалось скіфське золото. Викрадено техніку і документи.
11 березня ми прийшли в музей. Нам пощастило, що військові не знайшли відеореєстратор. Тому ми скопіювали відео й передали до департаменту культури. На відео видно, як вони виносили речі з музею. „Обшук“ тривав близько 50 хвилин, згідно з відеозаписом.
У місті вже було дуже багато військової техніки та солдат РФ. Як директорка музею я розуміла, що ми маємо переховати експонати. Ми закопали колекцію скіфського золота та інші цінні предмети в підвалі, який не значився у документах.
Я зрозуміла, що є велика небезпека для колективу, ми вирішили що будемо приходити на короткотривале чергування.
26 березня, коли працівники прийшли до музею, одразу за ними зайшли військові РФ та колаборанти. Вони змінили замки та сказали, що тепер це їхня відповідальність, приходити в музей більше не треба. 20 квітня окупанти „призначили“ директором колаборанта Євгена Горлачова, після чого почались обшуки у співробітників й навіть викрадення. 
Горлачов та військові РФ цілий тиждень ретельно обшукували музей, допитували поодинці співробітників, але ніхто не надавав їм інформації… Врешті-решт вони дійшли до підвалу та викрали все знайдене.
Наразі я не знаю про місцеперебування колекції. Дуже сподіваюся, що культурне надбання народу повернеться в Україну, а саме у звільнений Мелітополь».

Відеозапис заходу можна переглянути за посиланням.

Як повідомляло видання ZN.UA, Лейла Ібрагімова була однією з викрадених російськими військовими в березні. Вона розповіла New York Times, як росіяни разом із чоловіком у білому лабораторному халаті під дулом пістолета намагалися змусити її провести їх до музейної скарбниці скіфського золота. Ті відмовилися показати місце, де сховані предмети давнини, але окупанти все одно знайшли його.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.