Кримських татар продовжують викрадати — і в Криму, і на нових окупованих Росією територіях

Кримських татар продовжують викрадати — і в Криму, і на нових окупованих Росією територіях
Повідомляють, що такими автобусами вивозять кримських татар у СІЗО в Симферополі
10.06.2022
Оцініть статтю: 
(18 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Від початку окупації Криму росіянами з півострова стали надходити повідомлення про викрадення, насильницькі зникнення представників корінного народу, кримських татар. Декого з викрадених потім виявляли в місцях позбавлення волі, і нехай це звучить жахливо, але це був ще не найгірший варіант, бо тіла деяких безвісти зниклих потім знаходили з ознаками насильницької смерті, а доля декого з викрадених ці всі роки невідома. 

Ближче до початку широкомасштабного вторгнення РФ з’явилися повідомлення про викрадення кримських татар із прилеглих до півострова територій, а з кінця лютого і вже понад сто днів таких повідомлень стає дедалі більше. 

Так, наприкінці травня російські окупанти затримали та вивезли до Криму жителя Генічеського району (Херсонська область). Його звинувачують у причетності до батальйону ім. Номана Челебіджихана, як повідомив Кримськотатарський ресурсний центр.

За словами правозахисників, у селі Рикове Генічеського району (стара назва Партизани) до будинку кримського татарина Айдера Умерова вдерлися окупанти. Після обшуку чоловіка вивезли до Криму. Нині він перебуває в СІЗО Сімферополя, його звинувачують в участі в батальйоні ім. Номана Челебіджихана.

Обшуки, допити, викрадення та депортація кримських татар відбуваються й сьогодні. Особливо багато їх на окупованій Херсонщині, найближчій до Кримського півострова. Півстоліття тому тут почали активно осідати кримські татари, що їм політичними указами 1967 року забороняли жити на своїй батьківщині. Зокрема, в Генічеському районі на 2018 рік, за даними «Крим.Реалії», жило близько 7 тис. кримських татар.

Раз по раз з’являється інформація про випадки викрадення людей: їх допитують, тримають у нелюдських умовах і примусово вивозять до СІЗО в анексованому Криму.

Також про репресії окупантів у Криму та в Херсонській, Запорізькій областях розповіла менеджерка Кримськотатарського ресурсного центру Тетяна Подворняк в інтерв’ю «Суспільному»:

«В окупованому Криму проводяться систематичні затримання, обшуки та арешти. Залякують людей. Подібна практика застосовується на нових окупованих територіях, але ще в більш жорстокій формі, коли озброєні люди незаконно вдираються в житло, застосовують фізичну силу, забирають гроші та цінності, гаджети, а також автомобілі, а людей можуть відвезти до місць для допитів та тортур».

Представниця КРЦ зазначила, що важливою складовою роботи центра є фіксація порушень прав людини в окупованому Криму, а також на нових окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей.

«Отже, за період повномасштабної війни в Україні станом на 17 травня ми зафіксували як мінімум 142 випадки затримання, 22 — представників корінного кримськотатарського народу, 5 арештів представників кримськотатарського народу, щонайменше 14 обшуків у будинках представників кримськотатарського народу, а також 19 випадків убивств», — додала вона.

Як акцентує видання «Генічеськ.City», на півострові кримські татари так само відчувають тиск системи, ще з моменту анексії Криму Росією. Українські та кримськотатарські правозахисники називають це «гібридною депортацією». Кажуть, утиски особливо посилилися восени 2017 року. Зрештою в березні 2019 року дійшло до масштабних обшуків домівок кримських татар по всьому півострову.

Окупаційна російська влада наполягає, що насправді переслідує не кримських татар, а «екстремістів та терористів, що представляють цей народ».

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.