Міжнародний правозахисник розповів про діяльність руху #LIBERATECRIMEA

Міжнародний правозахисник розповів про діяльність руху #LIBERATECRIMEA
© ️Крим.Реаліі: Архів, 12.10.2018 р., Київ. Правозахисники Олівер Лооде, Зарема Барієва і Ескендер Барієв (зліва направо)
Міжнародний правозахисник розповів про діяльність руху #LIBERATECRIMEA
© ️Крим.Реаліі: Олівер Лооде
Міжнародний правозахисник розповів про діяльність руху #LIBERATECRIMEA
Міжнародний правозахисник розповів про діяльність руху #LIBERATECRIMEA
23.01.2019
Оцініть статтю: 
(263 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

До проблеми звільнення Криму все активніше долучається міжнародне громадянське суспільство. Про те, чому це дуже важливо і як це відбувається, в інтерв'ю Крим.Реаліі розповів міжнародний правозахисник, експерт Естонського інституту з прав людини, один з ініціаторів створення міжнародного руху зі звільнення Криму #LIBERATECRIMEA Олівер Лооде.

Зокрема, Олівер Лооде розповів, що рух #LIBERATECRIMEA започатковано в процесі реалізації проекту кримськотатарської публічної дипломатії (2015-2017 років), у якому він брав участь як експерт Естонського інституту з прав людини; роз'яснив сутність і особливості підтримки громадянського суспільства і підтримки політичної як взаємодоповнюючих процесів; заявив про наявність сильних геополітичних партнерів України на Заході.  

- Підтримка громадянського суспільства дещо відрізняється від політичної підтримки іноземних держав. Насправді, вони повинні  доповнювати одна одну. Наприклад, чим більше вимог щодо реалізації певної політики або конкретних дій щодо Криму громадянське суспільство в Великобританії висуває парламентові й урядові, тим більше у держави зобов'язань щодо врахування думки своїх громадян, принаймні, так повинно бути в демократичних країнах, - сказав Лооде, - зараз, на мою думку, Україна має досить потужних геополітичних партнерів на Заході.

Відповідаючи на питання про створення міжнародного руху солідарності з кримськими татарами, Олівер Лооде розповів, що ідея про його зародження була обговорена в березні 2017 року в Лондоні (в Інституті міжнародних зв'язків Chatham House) за участю провідних світових правозахисних організацій, а потім розширилася - від солідарності з кримськими татарами до підтримки звільнення, тобто деокупації Криму. На його думку, це сприяє розширенню бази підтримки і фокусуванню на конкретній меті, яка повинна реалізовуватися в інтересах не тільки кримських татар, а всього цивілізованого світу, усіх тих, хто поважає міжнародне право і заперечує агресію.

Як розповів Олівер Лооде, Рух #LIBERATECRIMEA не має одного лідера, офіційно чи неофіційно. Це неформальний громадянський рух без жодної ієрархії, діяльність якого спрямована на реалізацію спільної мети - звільнення Криму.

- Імовірніше ми можемо говорити про ініціаторів і координаторів руху. Ключова роль належить Ескендерові Барієву - керівникові Кримськотатарського Ресурсного Центру, членові Меджлісу кримськотатарського народу. Але й Ескендер, як і будь-хто інший, не керує рухом #LIBERATECRIMEA. Це перевага, адже ніхто, зокрема жодна держава - ні Росія, ні Україна - не має можливості контролювати рух. #LIBERATECRIMEA відкритий до діалогу і співпраці з усіма державами, які поділяють нашу головну мету, але не приймає інструкції від жодного. Але з іншого боку, #LIBERATECRIMEA повинна мати якусь структуру. Модель, яка існує зараз, передбачає здійснення Києвом координації діяльності руху, а також створення мережі національних і регіональних координаторів у різних країнах Європи і не тільки.

- Звичайно, наївно думати, що ключова роль у звільненні Криму належить рухові. Але я впевнений, що саме він може зробити вагомий внесок у цей процес, - сказав Лооде. - Рух може тиснути на кілька важелів. У міжнародному плані - шляхом мотивування і мобілізації громадянського суспільства, даючи політикам чіткий сигнал, що питання Криму хвилює громадян, які небайдужі до цього. У демократичних країнах повинен спостерігатися дієвий результат. Але також рух має завдання для України. Це можна осмислити як «лінгвістичний активізм». Маємо надію, що Українська держава використовуватиме риторику звільнення, а не тільки озвучуватиме позицію «невизнання окупації» або навіть «деокупації».

- «Деокупація» - технічний правильний термін, - пояснив Олівер Лооде. - Але деокупація як політична мета, як гасло, не надихає маси. В сучасних умовах в українському суспільстві питання Криму не надто пріоритетне, свідченням і підтвердженням чого є опитування. У такій ситуації і політики, можливо, не відчувають великого тиску щодо кримського питання. Я вважаю, що існує необхідність у ефективній політичній риториці, тому що саме мова формує наші думки, бажання, цілі. Сподіваюся, що #LIBERATECRIMEA сприяє тому, щоб в обговореннях про Крим звучала також риторика про звільнення і свободу, тому що саме це є універсальною моральною цінністю, яка може мобілізувати суспільство, як в Україні, так і поза її межами.

- #LIBERATECRIMEA буде використовувати різні креативні методи, зокрема перформанси, флешмоби тощо, для забезпечення зворотного зв'язку з цільовими групами. Важливу роль відіграє візуалізація (плакати, банери), яка повинна бути на високому рівні. Перші публічні акції #LIBERATECRIMEA були проведені в лютому 2017 року в різних містах Європейського Союзу (Гельсінкі, Рига, Вільнюс, Мадрид і ін.) і України. Це були вуличні акції з єдиними посиланнями і плакатами. Резонанс був хороший, інформація про акції висвітлювалася в національних ЗМІ цих держав і в Україні. Після цього ключовою подією став «Табір волі» в Херсонській області, у рамках якого активісти #LIBERATECRIMEA провели флешмоб у день незалежності України поблизу адміністративного кордону з Кримом. У вересні була проведена акція в Криму, під час якої на водних об'єктах з'явилися листівки руху про неможливість вирішення водної проблеми Криму без його звільнення. У жовтні була ініційована кампанія «Об'єднані прапором» - #LIBERATECRIMEA», у рамках якої кримськотатарський прапор подорожує світом і також підвищує впізнаваність руху #LIBERATECRIMEA.

- Але найбільші досягнення - непублічні. Формується команда волонтерів-представників молоді, як в Україні, так і в інших країнах. До руху долучилися експерти міжнародного рівня. Сподіваємося, що це впливатиме на якість майбутній акцій.

- У найближчих планах організації - розробка стратегії руху, проведення тренінгів для волонтерів. Паралельно готується план міжнародних акцій для наступного року, який буде знаковим для кримських татар і Криму. Планується проведення акцій, присвячених п'ятиріччю окупації (а також опору окупації); 75-річчю депортації і геноциду кримських татар; 25-річчю «Будапештського меморандуму». - Ми повинні використовувати ці й інші дати для того, щоб не тільки інформувати міжнародну спільноту (зокрема громадянське суспільство), але й активізувати його для звільнення Криму.

Олівер Лооде закликав небайдужих приєднуватися до руху #LIBERATECRIMEA:

- Mи сподіваємося, що наша команда поповниться новими волонтерами, як з України, так і Європейського Союзу і всього світу. Особливо маємо потребу у волонтерах, які готові стати координаторами руху в своїй країні, регіоні або місті. Також запрошуємо в команду фахівців різних сфер - дизайну, маркетингу / комунікації, інфотехнологій, інформаційної безпеки тощо. Для зв'язку з нами використовуйте сторінку Фейсбук, яка є і архівом нашої публічної діяльності.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.