Восени кримські правозахисники зафіксували нові тенденції у Криму — про це пише «Крим.Реалії». Головною була мобілізація, що значною мірою торкається кримських татар. За попередніми оцінками, через оголошену «часткову мобілізацію», Крим покинуло щонайменше 30 тисяч кримських татар.
Експерти зазначають, що в деяких районах півострова мобілізація виглядала так, наче орієнтована тільки на представників корінного народу.
Перша хвиля мобілізації призвела до того, що сотні жителів півострова опинилися в лавах Збройних сил РФ. Тисячі кримчан мусили виїхати за кордон чи перейти на підпільне існування, не покидаючи своїх домівок.
За офіційними даними, під мобілізацію у Криму потрапили близько 2 тисяч осіб. Призивали здебільшого резервістів із досвідом: стрільців, гранатометників, операторів протитанкових керованих ракет, артилеристів та водіїв бойових машин — усі вони поповнили лави утвореної 47-ї мотострілецької дивізії Збройних сил РФ.
Покинути окуповану територію, щоб уникнути призову, вдалося далеко не всім. Для багатьох кримчан, яких із півостровом пов'язують сім'я та справи, виїзд виявився неможливим.
Міноборони РФ від початку війни в Україні активно агітує вступати на контрактну службу. Контрактникам півострова обіцяють по 200 тис. рублів на місяць — це майже у п'ять-шість разів вище за середню зарплатню, наприклад, у Севастополі.
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров повідомив, що в анексованому РФ Криму, можливо, відбудеться друга хвиля мобілізації:
«У місцях компактного проживання кримських татар російські окупанти проводитимуть тотальну „зачистку“ чоловіків 1995–2004 років народження. Очевидно, що російська окупаційна влада Криму під виглядом осіннього призову насправді проводить мобілізацію жителів Криму в окупаційну армію».
Своєю чергою постійний представник президента України в АР Крим Таміла Ташева попереджала:
«Публічність таких заходів згорнута, але окупаційні військкомати у Криму отримали вказівку шукати та набирати „добровольців» для участі в так званій спецоперації».
На офіційному рівні указ про припинення мобілізації президент РФ видавати не вважає за потрібне — це дає підстави вважати, що додатковий призов до армії може справді продовжитися.