Муфтій Саід Ісмагілов: «Ми є частиною громадянського суспільства України»

Муфтій Саід Ісмагілов: «Ми є частиною громадянського суспільства України»
муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов
13.09.2021
Оцініть статтю: 
(130 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

Часопис «Київ дипломатичний» розповів про мусульман як про невіддільну частину українського суспільства, присвятивши матеріал Духовному управлінню мусульман України «Умма».

В інтерв’ю з муфтієм ДУМУ «Умма» Саідом Ісмагіловим читачі дізнаються про міжнародну діяльність ДУМУ «Умма», патріотизм та досвід життя вірних у світській державі, про історію ісламу на теренах України.

Торкаючись історичних аспектів ісламу, шейх Саід нагадав, що ця релігія є традиційна для України: 

«Археологічні знахідки свідчать, що мусульмани жили на території України ще в IX–X століттях. Фактично ще до хрещення Київської Руси князем Володимиром. І довгий час на території України існували мусульманські держави. Спочатку це була Золота Орда, де хан Узбек зробив іслам державною релігією. Потім, після її розпаду — Кримське ханство, де також офіційною державною релігією був іслам. Ці державні утворення займали Крим та степову частину України. Під час розквіту Османської імперії територія впливу османів доходила навіть до Поділля. Традиційно, починаючи фактично з IX століття і по сьогодні, іслам і мусульмани постійно присутні на території України, глибоко вплетені в нашу культурну ідентичність та історичні реалії. Взаємовідносини протягом століть бували різними, але попри все мусульмани завжди складали конструктивну частину українського суспільства. І після набуття Україною незалежности, фактично 30 років тому, іслам вийшов з підпілля. З іншого боку, відбувалася репатріація кримських татар, які поверталися після депортації з Середньої Азії. Тобто сучасна історія ісламу України є ровесницею української незалежности. Саме після того, як Україна стає незалежною державою, іслам починає активно відроджуватися в усіх регіонах нашої країни».

Розповів муфтій і про те, в чому особливість Духовного управління мусульман України «Умма»:

«Іслам, як і християнство, має різні напрямки, конфесії. Ці конфесії є традиційними для ісламу. Кожне з духовних управлінь збирає навколо себе своїх послідовників, задовольняє їхні духовні, релігійні потреби. У цілому ДУМУ «Умма» має ряд особливостей. У першу чергу, в нашому духовному управлінні не існує прив’язки до якоїсь конкретної національности. У той час як, наприклад, Духовне управління мусульман Криму декларує, що воно підтримує, відроджує культурні традиції саме кримськотатарського народу. Є платформи, які забезпечують і відроджують духовне життя татар волго-уральського регіону, азербайджанців, вихідців з арабських країн. А ми є традиційними мусульманами-сунітами й ми орієнтовані на всіх мусульман-сунітів, які поділяють саме традиційні сунітські погляди. У цьому й полягає особливість нашого духовного управління. Ми апелюємо до тих духовних традицій, які вже протягом багатьох століть сповідалися мусульманами на території України».

Як наголосив Саід Ісмагілов, однією з особливостей ДУМУ «УММА» є також і те, що воно об'єднує навколо себе мусульман України:

«І наш духовний розвиток, духовна діяльність — виключно в інтересах України й українського народу. Ми не маємо центрів за кордоном. Мусульмани України самостійно визначають вектор нашої громадянської і соціальної активности. Принципи, що визначають наше ставлення до держави й українського суспільства, викладені в Хартії мусульман України, до створення якої багато зусиль доклали і представники ДУМУ „Умма“».

Муфтій переконаний, що в незалежній Україні для мусульман має бути винятково проукраїнське мусульманське духовне управління:

«Ми є частиною громадянського суспільства України, і у нас виключно патріотичні позиції, тобто ми підтримуємо національні інтереси України. І вважаємо, що подібно до того, як у православ’ї для незалежної держави повинна бути незалежна проукраїнська церква, так само і для мусульман повинно бути виключно проукраїнське мусульманське духовне управління. Яке у своїх книгах, у своїх текстах, у зверненнях, у проповідях і закликах використовує, по-перше, українську мову, по-друге, з повагою ставиться до української культури, а також спрямоване на міжрелігійний діалог з представниками християнських церков, в першу чергу. Ми духовно працюємо для інтересів мусульман України і в цілому всього українського суспільства».

В інтерв’ю муфтій Саід Ісмагілов також відповів на питання про те, яку роль відіграє ДУМУ «Умма» в українській політиці, економіці та культурному середовищі, які взаємини духовного управління з українською владою; розповів, чим цікава Україна мусульманському світові. Ішлося і про взаємини ДУМУ «Умма» з посольствами, акредитованими в Україні, про його позицію в питанні поступового зближення України з Євросоюзом і подальшого вступу до ЄС. Тут шейх Саід зауважив, що мусульмани України — частина мусульманської умми Європи, саме європейських мусульман:

«Все-таки ми знаходимося досить далеко від традиційного ареалу поширення ісламу, від арабських, мусульманських країн. Значно ближчими, культурно й ментально, ми є до мусульман Європи, тому вектор нашого розвитку — європейський».

Повний текст інтерв’ю «Мусульмани України — це частина мусульманської умми Європи» доступний на сайті часопису «Київ дипломатичний». 

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.