Мустафа Джемілєв — про Ердогана та настрої у Криму

Мустафа Джемілєв — про Ердогана та настрої у Криму
Фото: pravda.com
01.09.2022
Оцініть статтю: 
(152 оцінки)
admin
Зображення користувача admin.

23 серпня в Україні пройшов онлайн-саміт Кримської платформи — міжнародного переговорного майданчика, який має на меті деокупацію Криму. Одним зі спікерів зустрічі був народний депутат України, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв — він виступив кримськотатарською мовою.

В інтерв'ю «Крим.Реалії» Джемілєв розповів, про що говорили за лаштунками Кримської платформи, до чого готуватися кримчанам на тлі вибухів військових об'єктів на півострові, та в чому полягає посередницька роль Ердогана, що для нього важливіше: перемога України в цій війні чи роль Туреччини на міжнародній арені?

Зокрема, Мустафа Джемілєв заявив, що Росія відмовляла країни від участи в саміті:

«Росія якими тільки методами не намагалася відмовити всіх, аж до шантажу та погроз. Мені розповідали, що Путін казав Ердогану: мовляв, відкриємо потік туристів, розширимо торгівлю, щоб тільки Туреччина не брала участі в саміті. А Ердоган каже: там (у Криму. — КР) мої родичі живуть — я потім скажу їм, що обміняв їх на туристів? До того ж Україна наш сусід, а по Корану сусіди мають одне одному допомагати, сказав він. І цього разу він сам виступив із гарною промовою… 

Кожен лідер вивіряє свої кроки з національними інтересами своєї країни. Економічні зв'язки Турецької Республіки з Росією дуже великі: величезний товарообіг, до повного визволення з газового зашморгу теж дуже далеко. Якщо уявити, що Туреччина взагалі припиняє [ці зв’язки], то буде економічний колапс. Тому Туреччина йтиме в цьому напрямку, але дуже повільно. Хоча турецьке суспільство добре розуміє, що таке Росія. Але в Туреччині сильні й антиамериканські настрої: близько 55–60 % громадян налаштовані антиамериканськи. Ердоган уважає, що становище посередника більше сприятиме захисту прав жителів Криму, що лишаються в окупації, що він може щось із ним (Путіним. — КР) обговорювати, говорити».

Як нагадав Мустафа Джемілєв, під час недавньої зустрічі з Зеленським у Львові Ердоган казав, що потрібна безпосередня зустріч із Путіним.

«Думаю, відповідь Зеленського дуже правильна, бо нащо просто зустрічатися, якщо Росія не змінює своєї позиції? Я докладно знаю, про що говорили на трьох раундах переговорів. На вимоги про припинення вогню та обмін військовополоненими [російська сторона] ставила умови безглузді, дурні: «денацифікація». Це що, наших патріотів нам самим убити чи їм віддати? Дурниця якась, так? Зеленський правильно сказав: доки не будуть звільнені окуповані території, розмовляти з Путіним нема про що... І на першому плані [у російської сторони] стоїть, що Україна має офіційно визнати Крим російською територією — відповідно до яких норм міжнародного права? У них (РФ. — КР) лише одна відповідь: ви повинні брати до уваги реалії, що склалися. Якщо вони не змінюють своєї позиції, про що можна з ними говорити? Зеленський правильно сказав: доки не будуть звільнені окуповані території, розмовляти з Путіним нема про що», — вважає лідер кримськотатарського народу.

Мустафа Джемілєв переконаний: росіяни, що в'їхали на півострів з 2014 року, не мають  залишатися в Криму після його звільнення:

«Після окупації до Криму, за нашими оцінками, приїхало від 600 тис. до 1,5 млн росіян. Моя позиція така: не може бути мови, щоб вони там залишалися. Вони перейшли кордон з порушенням українського законодавства. А якщо ще зі зброєю — це до 8 років позбавлення волі. Тому найкраще для цих росіян — поки нема тисняви, повернутися на свою історичну батьківщину».

Мустафа Джемілєв заявив, що у Криму чекають на початок деокупації:

«Навіть якщо розгорнуться військові дії, не можна уявити, щоб Україна діяла як Росія. Якщо наші почнуть стріляти по мирних об'єктах, їх просто з'їдять тут — наші закони цього не дозволяють. А в Росії все можна. Тож коли в Криму висловлюють побоювання, що буде, я кажу: „Ми не росіяни. Тримайтеся якомога далі від військових баз“. А ситуація така, що, мабуть, доведеться (їх атакувати. — КР). Настрої, різні, звісно. Паніка — ви самі бачили величезний потік машин у бік Росії. Мені сказали, що Аксьонов і Константинов вивезли свої сім'ї. Співробітники ФСБ так само вивезли своїх людей. Це добра ознака. А кримські татари ходять одне до одного в гості та п'ють köz-aydın qavesı — каву з нагоди доброї ​​звістки. Ну, а в тих, хто дзвонить мені, такий настрій: слава Богу, нарешті!»

Відеозапис інтерв'ю (36 хвилин) доступний за посиланням.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.