У Національному музеї літератури України 18 травня, в день
До експозиції, що має назву «Кримські почуття», увійшло більш як півсотні творчих доробків художників, що працюють в різній техниці — серед представлених робіт можна побачити й графіку, й живописні полотна. Різноманітна й жанрова складова — пейзажі, мариністика, натюрморти, портрети тощо. Теми, що їх художньо осмислили й втілили в своїх роботах митці, торкаються історії та сьогодення кримських татар, трагедії депортації та довгого шляху повернення на Батьківщину кримськотатарського народу, традицій та культури й дійсно просякнуті глибокими почуттями любові до рідної землі та співвітчизників, щемливою тугою за півостровом та вірою у відновлення історичної справедливості.
Експозиційна зала виявилась замалою для охочих дізнатися більше про історію та культуру кримських татар. Аудиторія з великою зацікавленістю слухала проілюстровані відповідним відеорядом виступи знаних науковців, літераторів, артистів та художників. Перед присутніми виступили учасниці етнологічних кримських експедицій Марина Гримич — доктор історичних наук, видавець книги Лілі Хайд «Омріяний край» та Олена Соболєва — кандидат історичних наук, автор монографії «Весілля кримських татар: традиційні форми та трансформації», учасник етнологічних кримських експедицій; Лариса Гумоненко — кандидат філологічних наук, автор монографії «Казкова традиція кримського регіону України»; Галина Стефанова — актриса, лауреат премії ім. Василя Стуса; Надія Боянівська — співачка, бандуристка; Раїса Харитонова — письменниця; художники, учасники виставки Сергій Корабельников та Халіл Дервіш, Настя Федорченко — київська школярка та учні Скандинавської гімназії (вчитель Олена Олександрівна Семенюк).
Під час акції присутні не лише згадували про трагічні сторінки в історії кримськотатарського народу, вони також висловлювали свою позицію у зв’язку з сучасними подіями. Наголошувалося на тому, що весь український народ, незалежно від етнічної приналежності та віросповідання, не лише співчуває та переживає сум через тисячі безневинно загиблих під час депортації та у місцях спецпоселень, а й підтримує кримських татар у їх протистоянні з окупаційною владою півострова, що через утиски, репрессії, надумані звинувачення та суди намагається залякати народ і примуситити його виїхати поза межі Криму.
Але, як неодноразово наголошувалося під час заходу, в реченні «ми повернемось» має бути тільки умова «коли», а не «якщо». Сумніву в тому, що Крим буде звільнений від загарбників і повернений його корінному народові, не висловлював жоден учасник акції.
Нагадаємо, за ст. 442 ч. 1 КК України розпочато досудове розслідування за фактом геноциду кримськотатарського народу.
Довідка:
Художня виставка «Кримські почуття» триватиме до кінця травня. Національний музей літератури України розташовано за адресою: вул. Б. Хмельницького, 11 (ст. м. «Театральна»). Попередній прийом замовлень на проведення екскурсій, читання акцій, масових заходів за телефоном: