30 квітня в Запоріжжі в історико-культурному комплексі «Запорізька Січ» презентували середньовічні срібні монети, дирхеми.
Про це повідомили в Національному заповіднику «Хортиця».
На пресконференції знахідку представили науковий співробітник Національного заповідника «Хортиця», археолог Олег Тубольцев і Микола Свидрань, член моніторингової групи узбережжя острова Хортиця.
Як зазначили фахівці заповідника, монети належать до типу дирхеми династії Саманідів. Після розпаду ісламського халіфату в Центральній Азії виникла Саманідська держава, що проіснувала з 819 до 999 року.
Пан Свидрань як адміністратор відділу музейних комунікацій розповів, що це перша така знахідка в заповіднику, й це робить її справді унікальною:
— Було декілька торгових шляхів IX–X століття: з варягів у греки — він нам відомий, і волзький шлях був. Це є доказ того, що по Дніпру проходив шлях, і хтось із торговців або втратив випадково (дирхеми. — Ред.), на переправі, або, можливо, його спіткала якась недоля. Для заповідника це унікальна знахідка й перша саме з таких монет (середньовічних срібних дирхемів. — Ред.).
Два місяці фахівці Національного заповідника реставрували експонати, а самі монети знайшли ще 2024 року.
— Столиця Саманідської держави — місто Бухара, на скільки віддалена від України… Шлях проходив по Дніпру, потім заходив у Чорне, Азовське моря, потім заходив у Дон. Ну, перепливали вони річками. Потім перехід був на Волгу, Каспій. Ну, і в принципі там відбувалася торгівля. Це свідчить про жвавість торгових шляхів, що проходили Запорізькою областю, — зауважив Свидрань.
Як розповів археолог Олег Тубольцев, у Середньовіччі срібні дирхеми використовували як міжнародну валюту або прикрасу.
— Монети виготовлені зі срібла та важать від 2,5 до 4 грамів. Їх знаходять або поламані, і це вже номінал, цілі. Один з дуже відомих арабських дослідників, що бачив активну торгівлю в Болгарі, писав, що для слов’ян ці монети дуже важливі. З трьох тисяч монет робили для жінки намисто, — зазначив науковець.
Монети прикрашені куфічним написом, висловами зі Священного Корана. У центрі — уславлення Аллага. Зазвичай також написане ще місце, або ім’я еміра, що дарував ці монети, — каже пан Свидрань.
Незабаром експозицію зі знайдених монет можна буде побачити в історико-культурному комплексі «Запорізька Січ» у Запоріжжі.