Наказ про дозвіл фото в хіджабі нарешті офіційно оприлюднено

Наказ про дозвіл фото в хіджабі нарешті офіційно оприлюднено
Наказ про дозвіл фото в хіджабі нарешті офіційно оприлюднено
21.11.2019
Оцініть статтю: 
(182 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

Довгий час мусульманки України добивалися права фотографуватися на документи, не порушуючи приписів Ісламу, тобто в хустках, що покривають голову. Завдяки наполегливим зусиллям Ліги мусульманок України, неодноразовим зверненням ДУМУ «Умма» до державних органів, листам і заявам громадських мусульманських організацій та окремих послідовників Ісламу, скасована дискримінаційна вимога фотографуватися на документи без головних уборів.

Видання «Іслам в Україні» вже повідомляло: у серпні цього року Кабінет Міністрів України ухвалив рішення щодо деяких питань оформлення документів, які посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи її спеціальний статус. При цьому уряд орієнтувався на рекомендації ICAO (Міжнародної асоціації цивільної авіації. — Ред.), відповідно до яких можна було відмовитися від застарілих правил, що не просто обмежували релігійні права громадян, а й катастрофічно відставали від сучасних технологій. Мусульманки сподівалися, що в жовтні вже можна буде без клопоту оформити документи, не фотографуючись для цього простоволосою, але не скрізь це вдавалося: чиновники посилалися на те, що рішення не оприлюднено, й мучили жінок відмовами.

Нарешті Наказ від 18 жовтня 2019 року за № 875 зареєстровано в Мін’юсті (07.11.2019 р. за № 1146/34117), й цей документ, як і роз’яснення та всі потрібні додатки до нього офіційно оприлюднено. Під ним стоять підписи міністра МВС України Авакова, т. в. о. голови Держагентства з питань електронного урядування України Бакала, в. о. голови Держслужби морського та річкового транспорту Божка, Голови авіаційної служби України Більчука, т. в. о. Міністра закордонних справ України Боднара, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Денисової, голови Державної міграційної служби України Соколюка, начальника Управління взаємодії з ДМС України Ковалевської.

Голова Ліги мусульманок України Ольга Фриндак назвала рішення уряду «великою перемогою духовности над бездуховністю»:

— Це велика перемога: перемога духовности над бездуховністю, перемога здорового глузду над бюрократією, перемога чести й гідности над топтанням прав людини! Ми вдячні ДУМУ «Умма», що підтримало нас і допомогло зрушити справу з місця. Ми вдячні одновірцям, що помогли молитвами, підписувалися під нашими колективними зверненнями чи фінансово. Особлива вдячність заступниці Міністра Внутрішніх справ України Тетяні Ковальчук, що зібрала всі інстанції та релігійні організації для розв’язання цієї проблеми й довела цю справу до успішного завершення.

Координаційна нарада за головування Тетяни Ковальчук та голови Державної міграційної служби України Максима Соколюка була присвячена розгляду питання про фотографування на документи в головному уборі з релігійних переконань. Тоді, 21 листопада 2018 року, пані Ковальчук відзначила символічність такої зустрічі саме в День гідності та свободи й підкреслила, що чиновники всіх рівнів, що зібралися в залі, рішуче налаштовані розв’язати це питання позитивно, і представники релігійних громад запрошені на нараду не для протистояння, а для спільного обговорення якнайкращого виходу з ситуації (докладніше — в публікації «Іслам в Україні». — Ред.)

Незадовго перед тією наради понад 500 українських мусульманок надіслали звернення до Державної міграційної служби України, згадавши в ньому приклади порушення їхніх конституційних прав, зокрема на свободу совісти, й попросивши внести корективи до відомчих інструкцій, що суперечать українському законодавству та міжнародним зобов’язанням України.

Це була не перша спроба домогтися від державних органів дотримання конституційних прав мусульманок. Так, 2010 року права на фото в хіджабі через суд добивалася мусульманка, якій відмовили в цьому після досягнення 25 років. При цьому в 16 років вона оформила паспорт саме з фотографією в хіджабі. Про цю історію писав «Іслам в Україні», зокрема в матеріалах «Українські мусульманки вимагають дозволити фото в хіджабі» та «Судовий процес «Хіджаб проти МВС». 

2010 року до Верховної Ради подано законопроєкт «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України (про запобігання обмеженням етнонаціональних, релігійних, гендерних прав при встановленні дрес-коду на роботі)». У цій ініціативі містився захист права мусульманок на носіння хіджабу на робочому місці. 2011 року нардепи також підтримували мусульманок в цьому питанні. 

І хоч ці дев’ять років представники держави начебто розуміли, що конституційні права громадян є визначальними в діяльності органів виконавчої влади, і якщо відомчі документи МВС обмежують деякі з цих прав, то ці обмеження треба скасувати — саме так тодішній Міністр юстиції Микола Оніщук прокоментував питання журналістів про фотографію на паспорт у хіджабі під час брифінгу 26 січня 2010 року, — заборона фактично діяла донині, і ставлення до жінки в хіджабі перетворилося на безпомилковий тест на віротерпимість.

Своєю думкою з цього приводу ділився муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов, що всіляко сприяв боротьбі мусульманок за свої права (докладно — в матеріалі «Заборона на фото в хіджабі виглядає безглуздям у добу біометричних документів, — Саід Ісмагілов». — Ред.).  

У січні 2015 року, здавалося, зажевріло світло в кінці тунелю: Головне управління Державної міграційної служби в Києві розіслало всім підрозділам інформаційний лист, у додатках до якого наводилися зразки прийнятних і неприпустимих фотографій. У хустці, згідно з цим листом, фотографуватися було можна. «Іслам в Україні» навіть присвятив цьому матеріал «Мусульманки на ID-картки, внутрішні паспорти можуть фотографуватися в хустках». Але не дарма є прислів’я: «Не кажи „гоп“, поки не перескочиш» — чиновники твердо держалися внутрішньовідомчих інструкцій, хоч ті й суперечили основному законові — Конституції. 

Українські мусульманки мусили боротися ще п’ять років за своє право додержувати приписів релігії. Вони знов і знов зверталися з заявами, створювали електронні петиції до Президента. 2018 року навіть добилися, щоб МВС визнало заборону фотографування в хустці застарілою та порушило питання про перегляд ДСТУ. 

ДУМУ «Умма» зверталося до Державної архівної служби України, НДІ мікрографії з питанням про невідповідність ДСТУ 1303–94 ратифікованим Україною міжнародним документам і вимогам сучасности. Представники мусульман зустрічалися з урядовцями. Так, 30 серпня 2018 року з Директором департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрієм Юрашем зустрілися муфтій Саід Ісмагілов, голова правління ДУМУ «Умма» Олег Гузік і представниці Ліги мусульманок України та ЖГО «Мар’ям». Пан Юраш із розумінням поставився до проблеми та запропонував кілька варіантів оформлення офіційного звернення до Департаменту.

На численних акціях і заходах послідовниці Ісламу пояснювали, що таке хіджаб, чому жінки виборюють право бути покритими: це були заяви до «Електронної книги скарг України», лекції про традиції покриватися в різних народів світу, зокрема в Україні, поширення інформації про те, що хіджаб не несе жодної загрози, проведення Днів хіджабу, майстер-класи зав’язування хусток тощо. Тішить, що нарешті, завдяки твердій позиції та незламній волі мусульманок, за підтримки жінок, що визнають інші релігії, проблема з фотографуванням на документи пішла в небуття.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.