Окупанти у Криму реалізують свої погрози «знайти кожного», хто був присутнім в одному з ресторанів Бахчисараю на кримськотатарському весіллі, де лунала українська музика. Відео фрагмента свята виклав один із російських телеграм-каналів — з погрозами всім присутнім. Українську пісню «Червона калина» окупанти назвали «нацистською», а молодятам порадили «збирати гроші на адвокатів». Погрози прозвучали й на адресу музикантів, що виконували пісню.
Як повідомили кримські ЗМІ, за рішенням Бахчисарайського суду заарештовані Ахтем Гемеджі та Ельвіра Абдуллаєва — за те, що один, бувши діджеєм, поставив, а друга як організаторка допустила звучання української пісні «Червона калина» на кримськотатарському весіллі.
Окупаційний суд визнав Ахтема Гемеджі винним і призначив покарання у вигляді штрафу в розмірі 30 000 рублів за однією статтею та 10 діб адміністративного арешту — за другою. Кримські журналісти інформують, що Ахтема Гемеджі звинуватили в тому, що, поставивши пісню зі словами «визволяти братів українських з московських кайданів», той публічно дискредитував російські війська, бо пісню використовують «українські націоналісти». Друге звинувачення стосувалося того, що пісня нібито є гімном забороненої в Росії ОУН.
Ельвіру Абдуллаеву, що відповідала за організацію весілля в ресторані «Арпат» і допустила звучання української пісні, суд визнав винною за тими самими статтями, призначивши штраф у розмірі 30 000 рублів і пʼять діб адміністративного арешту.
За наявною інформацією, на засідання не пустили слухачів; на офіційному сайті суду немає жодної згадки про час і місце судового засідання, а також про те, хто виніс обидві постанови.
Також рішенням цього суду відправили під варту ще й декого з присутніх на весіллі, де звучала «Червона калина». Лілія Абдуллаєва та Ліля Сайфулаєва визнані «винними». Абдуллаєву суд відправив під арешт на 10 діб, а Сайфулаєвій призначив штраф у розмірі 50 000 рублів.
За інформацією журналістів, обох жінок звинуватили в публічних діях із дискредитації російської армії та пропаганді ідеології організації, діяльність якої заборонена в Росії. Звинувачення за останньою статтею, що передбачає арешт, стало можливим завдяки висновкам «фахівця» про те, що слова з пісні «Червона калина» — це гасло ОУН, яка заборонена в Росії. «Фахівцем», як виявилося, був Дмитро Борисов — вчитель історії в одній зі шкіл Сімферопольського району, що не раз давав інтерв’ю та відомий явною антиукраїнською позицією.
Як повідомив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, окупанти помстилися за пісню. Покарано:
- власника ресторану «Арпат» у Бахчисараї, де проводили весілля — йому присудили до 15 діб адмінарешту;
- діджея — до 10 діб адмінарешту та вибачення на камеру;
- мати нареченого — 5 діб адмінарешту;
- мати нареченої — 50 000 рублів штрафу;
- дружину власника ресторану — 50 000 рублів штрафу;
- виконавицю пісні — до 10 діб адмінарешту.
«В історії кримськотатарського народу вже був період, коли за виконання заборонених пісень людей піддавали репресіям та переслідуванням, — пише Рефат Чубаров. — Це було в роки насильницького утримання корінного народу Криму у віддалених районах Центральної Азії, Сибіру та Уралу. До народних пісень, за виконання яких слідували переслідування з боку КДБ СРСР, були віднесені пісня „Порт-Артур“, яка свого часу стала своєрідним гімном кримськотатарського національного руху, а також „Урал даги“ та «Шомпол». Незважаючи на заборону та переслідування, виконанням цих пісень господарі та гості кримськотатарських весіль, що проводили в місцях вигнання, демонстрували свою вірність Криму. <…> Путінський режим дедалі більше копіює методи залякування та придушення суспільства, властиві комуністичному режиму СРСР. Розправа над господарями та гостями кримськотатарського весілля, що відбулося 10 вересня 2022 року в окупованому Бахчисараї, за виконання української пісні „Ой у лузі червона калина“ — яскраве тому свідчення».
Відомо, що це не перший такий випадок на півострові. Так, 14 серпня Ленінський районний суд Криму дав 10 діб арешту діджею за те, що в одному з караоке-барів той поставив пісню «Дике поле». Згодом відпочивальника, що замовив пісню, також визнали винним — він отримав покарання у вигляді штрафу.
Наприкінці серпня повідомляли, що в окупованому Криму затримали чоловіка, що у своїй машині заспівав пісню «Ой у лузі червона калина». Його знайшли за допомогою камер відеоспостереження.