Кримська правозахисна група (КПГ) зафіксувала на окупованому Росією українському Криму факти системних утисків і переслідувань вірян різних релігій, зокрема й мусульман.
На сайті «органів окупаційної влади» «Світові судді Республіки Крим» з’явилася інформація стосовно шести адміністративних справ, порушених у 2017 році за релігійну діяльність в АР Крим, повідомляє ІРС.
Рішення винесені за ст. 5.26 ч. 3 КпАП Російської Федерації («Здійснення релігійною організацією діяльності без вказівки свого офіційного повного найменування») і ст. 5.26 ч. 4 КпАП Російської Федерації («Здійснення місіонерської діяльності з порушенням вимог законодавства»). Порушення, згідно з цими нормами, тягнуть за собою накладення штрафів в розмірі від 30 до 50 тис. рублів для релігійних організацій та від 5 до 50 тис. для фізичних осіб.
Факти переслідувань з боку окупаційної влади послідовників різних віровчень, зокрема мусульман, прихожан Церкви християн адвентистів сьомого дня, м. Ялта, християн віри євангельської Церкви Відродження, свідків Єгови тощо, зафіксувала КПГ.
— Переслідування за релігійну діяльність є порушенням статті 9 Європейської конвенції про захист прав людини, згідно з якою кожен має право на свободу думки, совісті і релігії. Це право включає свободу сповідувати свою релігію або переконання як індивідуально, так і спільно з іншими, публічним або приватним порядком. Обмеження цього права можливі лише в інтересах громадської безпеки та громадського порядку. Однак у всіх перерахованих випадках такої загрози немає, — пояснив експерт Кримської правозахисної групи Олександр Сєдов.
Правозахисник також зазначив:
— Крім цього, обмеження окупаційною владою Криму можливості проведення релігійних обрядів і переслідування за це жителів окупованої території порушує статтю 27 Женевської конвенції (IV) про захист цивільного населення під час війни.
Всі згадані вище релігійні переслідування в АР Крим здійснюються в рамках ухваленого в Росії в липні 2016 року «пакета Ярової» — законодавчих змін, що посилюють відповідальність за «екстремістську» та «терористичну» діяльність. Зокрема, в рамках «пакета Ярової» стаття 5.26 КпАП доповнена частинами 3 та 4, що стосуються місіонерської діяльності вірян і релігійних організацій.