В Києві презентували проєкт створення в Національному музеї народної архітектури та побуту України кримськотатарської садиби. Згідно з відеопрезентацією, продемонстрованою на заході в агенції «Укрінформ», під будівлю — оселю заможної кримськотатарської родини з кількома майстернями — виділено 50 соток. У садибі буде кілька приміщень, зокрема диванна зала, кімната нареченої, кухня тощо. У майстернях відвідувачі зможуть власноруч створити керамічні або інші вироби.
Як передає «Укрінформ», директорка музею Оксана Повякель повідомила, що ділянка під кримськотатарську садибу відведена ще під час планування в 1960-х роках:
«Вона (садиба. — Ред.) там була задумана академіком Петром Троньком, ще коли він тільки планував цей музей. Але через радянське переписування історії задля виправдання злочинних дій, зокрема масової депортації 1944 року, тоді не змогли зробити в музеї кримськотатарську садибу. А зробити просто „кримську“ теж не могли, бо всі ці садиби були кримськотатарські. Тільки тепер, уже наші діти мають можливість зрозуміти, що не були ворогами українці і кримські татари. А якщо брати у процентному співвідношенні, то, очевидно, що у 80 чи 90 % ми були союзниками з кримськими татарами, а не ворогами, як намагалася представити радянська історія».
Директор ДП «Кримський Дім», режисер Ахтем Сеїтаблаєв зазначив, що над проєктом працювали кримськотатарські майстри як з окупованого Криму, так і з материкової частини України. На його думку, садиба допоможе поширити знання про те, хто такі кримські татари:
«Потрапляючи всередину садиби, кожен пересічний громадянин, кожна родина, починаючи від дитини й закінчуючи бабусями, дідусями, отримає максимум з можливого: уявлення, емоції, інформацію про те, хто такі кримські татари, чому їм так, як абсолютній більшості українців, болить питання і Криму, і війни, і власного розвитку і, зрештою, культури».
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров вважає, що створення такої садиби матиме величезне значення та сприятиме пізнанню українцями кримських татар і навпаки. Також він запропонував провести громадське обговорення форми реалізації кримськотатарської садиби, зазначивши, що проєкт підтримуватимуть із державного бюджету.
Відеозапис презентації проєкту доступний на YouTube-каналі «Укрінформ».