Про партнерство між органами національного самоврядування кримськотатарського народу та Українською Центральною Радою у створенні демократичної федерації на постімперському просторі 100 років тому, про минуле українського та кримськотатарського народів згадували 14 жовтня в Національному музеї історії України на черговій лекції в рамках проекту історичної просвіти «Лікбез. Історичний фронт».
Як повідомляє Андрій Іванець, координатор «Таврійської гуманітарної платформи», що й організувала захід, оскільки дата лекції збіглася в часі із святом Покрови, Днем захисника Вітчизни, то під час заходу, зокрема, було згадано активістку української громади Сімферополя у 1917 році, героїчну жінку-воїна і сестру милосердя, захисницю УНР Харитину Пекарчук, яка дуже позитивно оцінювала співпрацю українців і кримських татар у перший революційний рік.
— Історія українців і кримських татар має багато паралелей, а стан двох народів напередодні революційних подій 1917 року типологічно подібний. Як українці, так і кримські татари у другій половині XVIII століття втратили свою державність. Але в XIX столітті відбулось культурне становлення цих народів. У кримських татар символом цієї епохи є Ісмаіл Гаспринський, в українців — Тарас Шевченко. Ми бачимо, що і провідниками цих масових народних процесів була, насамперед, інтелігенція, — зазначає Андрій Іванець.
Особливу увагу кандидат історичних наук звернув на українсько-кримськотатарське партнерство у другій половині 1917 року щодо перетворення постімперського простору у федеративну демократичну республіку на національно-територіальних засадах.
— У цей період ми спостерігаємо міцні партнерські відносини, які будувалися на загальних поглядах — боротьбі з імперіалізмом Росії… Хоча, як кажуть, в історії немає умовного способу, ми можемо тільки пофантазувати, що було б, якщо Винниченко погодився на пропозицію кримськотатарської делегації в 1917 році приєднати Крим як мусульманську автономію до України, — додав він.
Незважаючи на святковий день, охочих більше дізнатися про спільну історію українців та кримських татар було немало:
— Позитивно, що є люди, які навіть у вихідний та святковий день готові відвідувати публічні лекції про минуле українського та кримськотатарського народів, — зазначив Андрій Іванець.
Історик також сподівається, що суверенітет України над окупованою територією півострова незабаром буде відновлено. Навіть попри деякі історичні помилки.