Рефат Чубаров: Ті, що прийшли до мечеті з облавою — то були рідні брати російських ФСБшників

08.02.2020
Оцініть статтю: 
(183 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

У п’ятницю, 7 лютого, під будівлею Державної міграційної служби України відбувся флешмоб, учасники якого вимагали від посадових осіб вибачень за дії співробітників відомства, що мали всі ознаки дискримінаційного ставлення до представників релігійної меншини, образу релігійних почуттів. Мова про облаву на мусульман під будівлею мечеті Ісламського культурного центру Києва в соборний день, коли сотні вірних ішли на джума-намаз — обов’язкову п’ятничну молитву мусульман. Дії правоохоронців викликали обурення та шквал критики не тільки мусульманської громади України, а й широкої громадськости, правозахисників, громадських діячів, політиків і представників державних інституцій. Такий метод, як блокада релігійних закладів і масова силова операція, властивий країнам з авторитарними режимами, вперше зухвало випробуваний у нашій країні.

Учасники флешмобу, не заперечуючи права держави боротися з нелегальною міграцією, акцентували увагу на тому, що урядовці продемонстрували упереджене ксенофобське ставлення саме до мусульман, підозрюючи кожного послідовника Ісламу в нелегальному перебуванні в країні — і тим самим демонструючи повне незнання релігійної ситуації в Україні, де Іслам не є чимось принесеним в останні роки, а переважна більшість мусульман — її громадяни. Ба більше, такі дії представників держави підживлюють ісламофобію, сіють у суспільстві недовіру та вороже ставлення до представників релігійних меншин.

Учасники флешмобу тримали плакати з написами «Ганьба!», «Нас поділили за політичними поглядами, зараз ділять за релігійними», «Покажіть закон, де написано носити з собою паспорт». Загальний заклик до силовиків: «Ловіть нелегалів на кордоні, а не біля храмів!»

На одному з плакатів — напис: «Досить наживатися на іноземцях» — це пов’язано з непоодинокими випадками, коли під час таких облав правоохоронці вимагали хабарів від тих, хто не мав із собою документів. Про це згадали й на скликаному після подій 31 січня брифінгу.

Зокрема, голова Меджлісу кримськотатарського народу, президент Всесвітнього конгресу кримських татар Рефат Чубаров зауважив, що спосіб, у який проводили перевірку — це образа мусульман, і скидається на те, що ця перевірка є «полюванням» на людей з метою отримати неправомірну вигоду:

— Схоже на те, що в них просто закінчилися гроші і їх треба було поповнити — це як поповнити телефон: прийти й поповнити біля мечеті власну кишеню.

Пан Чубаров узяв участь у флешмобі 7 лютого. Перед тим, як звернутися до учасників акції, Рефат-ага разом із муфтієм ДУМУ «Умма» Саідом Ісмагіловим намагалися зустрітися з керівництвом Держміграційної служби. Попри те, що акцію широко анонсували, в день її проведення нікого з перших осіб ДМС на місці, як сказав візитерам один зі службовців нижчого рангу, не було — але він запевнив, що протягом тижня керівництво ухвалить відповідне рішення.

У своєму виступі Рефат Чубаров окреслив ситуацію й поділився своєю думкою щодо неї:

— Така важлива установа, Державна міграційна служба, і дуже прикро, що саме з їхньої вини 31 січня, у п’ятницю, за пів години до початку п’ятничної молитви до мечеті прибули автобуси з озброєними поліціянтами в супроводі співробітників Державної міграційної служби. Їхньою формальною та офіційною метою, яку зараз вони озвучують, було проведення рейду проти нелегальних мігрантів. Але вони [чомусь] не знайшли іншого місця для проведення рейду, ніж біля мечеті. Вони стали біля воріт з двору мечеті та почали перевіряти майже кожного другого, хто виходив з молебню — це було дуже принизливо. Це було незаконно й це було абсолютно схоже на те, що роблять російські окупанти в Криму. Таке враження, що в цьому будинку, в цьому офісі ДМС є люди, які вчаться у своїх «колег», що переслідують українських громадян в окупованому Криму. Один в один! Правда, в Криму набагато жорсткіше: вони оточують мечеть <...> чекають, доки закінчиться молебень, а на виході всіх хапають і питають: «Де паспорт?» Ніби людина, яка йде в церкву, в мечеть або в синагогу, зобов’язана з собою брати паспорт. З таким же успіхом можна завтра стати біля цих дверей [ДМС] і запитувати кожну людину, яка заходитиме сюди на роботу, де її паспорт.

Голова Меджлісу переконаний: те, що сталося 31 січня — ганьба для всього українського суспільства. Водночас він висловив надію, що це не державна політика — про це йшлося й на брифінгу 3 лютого:

— Ми зібралися в понеділок: поважний муфтій Саід Ісмагілов, поважний вчений Ігор Козловський, журналісти. <…> І ми пояснили це українському суспільству, що це не є державною політикою, хоча міграційна служба й називається «державною». Ми сказали, що це, скоріш за все, тупість і непрофесіоналізм цих робітників, які в супроводі поліції прийшли робити облаву до мечеті.

Рефат Чубаров заявив, що офіційне пояснення ДМС — це «друга образа» мусульман:

— Ми були впевнені, що в ці дні, до цієї п’ятниці, хтось із керівництва зв’яжеться з шановним муфтієм і скаже: Слухайте, давайте зберемося! Ми прийдемо до вас. Щось сталося, давайте розберемося! Але ніхто на це не наважився. Ми зараз зайшли з паном муфтієм — з керівництва є тільки один заступник <…> Сергій Миколайович [Донський] <…> — він сказав, що цього не мало бути, але сталося, та зараз нема керівника, бо Соколюк у відрядженні. Він дійсно зараз у закордонній поїздці. Другої особи за посадою, пані [Наталії] Науменко, теж нема, але він усе, що ми маємо сказати, доповість своєму керівництву — і вони обов’язково з’ясують причини того, що сталося. Я чесно скажу, те, що вони нам заявили — це друга образа! Вже тиждень пройшов, а вони ще в такому важливому для держави органі не розібралися між собою, що сталося, не вступили в контакт. Це говорить про те, що співробітники цього закладу є дуже зверхніми до людей. Ми запитали: можливо, це зверхність суто до мусульман? Тоді скажіть! Вони відказали, що ні, вони не такі. <…>

Голова Меджлісу наголосив, що влаштовувати облави в сакральних місцях взагалі не можна:

— Не можна ні до кого йти з облавою — ні до мечеті, ні до синагог, ні до церков — до [будь-яких] храмів не можна йти з облавами, там люди моляться! Мені здається, тут не всі це розуміють. Можливо, це буде для них уроком, але я поки що не впевнений.

Пан Чубаров повідомив: якщо за наступний тиждень не надійде пояснень і вибачень від ДМС — наступний мітинг під будівлею відомства буде ще багатолюднішим:

— Ми вимагаємо пояснень, що сталося? Ми вимагаємо, щоб вони нам довели результати тієї облави, щоб ми отримали від керівників ці пояснення. Якщо ж вони і той тиждень проведуть так, як провели цей — тобто, ви там собі говоріть — то <...> на наступну п’ятницю ми сюди запросимо вже не флешмоб проводити, а запросимо громадян України всіх національностей і віросповідань на масштабний мітинг. <...>

І наостанок хотів би додати, що в мене щиро на серці: ми й далі будемо гуртуватися одне з одним, ми — єдині за гідністю й за цінностями люди. Ми будемо гуртуватися навколо України, залучати до тих принципів рівности, справедливости, гідности всіх людей різних віросповідань. Бо ми знаємо, що в нас один ворог — той, що зараз хоче знищити українську державу. Це — Росія, Путін. Але якщо тут, в Україні, будуть з’являтися ті, хто стануть на допомогу Росії і Путіну — а ті, що прийшли з облавою, — то були рідні брати російських ФСБшників, і ми про це сказали керівникам, — то ми не дамо їм жодного шансу! Про це вони мають знати. Ми — єдина сила, яка захищає Українську Державу, й будемо робити все для того, щоб не дати кривдити ні себе, ні інших людей, — наголосив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

Муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов подякував небайдужим за участь у флешмобі й висловив своє ставлення до облави біля мечеті:

— Не можна ловити людину на вході до храму й «пакувати» в автобус — а в автобусах були справжні клітки <…> з ґратами, і [затриманих] туди саджали! Людина йшла до Бога, помолитися — не дійшла. Я думаю, що біля культових споруд будь-якої релігії у вільній демократичній країні такого не має відбуватися. Не має! <…> Україна велика, і ДМС може затримувати нелегальних мігрантів де завгодно. Але, будь ласка, не влаштовувати це біля культових споруд! Культова споруда — це місце миру, любови, молитви до Бога, куди людина йде з серцем, наповненим духовними потребами.

В акції протесту узяв участь і політв’язень Кремля Ісмаїл Рамазанов, що нагадав, звернувшись до зібрання, що сьогодні свободу України боронять громадяни національностей, різної віри, й те, що сталося біля мечеті в Києві — повторення дій Росії в окупованому Криму.

Активістка правозахисної організації «Без кордонів» Катерина Бабич заявила, що такі «перевірки» є виявом расизму, ксенофобії та дискримінації — ця практика ганебна й неприпустима.

Учасники акції у своїх промовах раз по раз наголошували: зневажливий та образливий спосіб, у який від людей, що прямували на молитву чи виходили з мечеті, вимагали показати документи, що посвідчують особу, та затримання тих, хто не мав із собою паспорта, а також саме місця та час «перевірки» дають усі підстави припустити, що представники Держміграційної служби та Нацполіції — останні були екіповані, зі зброєю, дехто ховав обличчя за балаклавами — знехтували не просто мораль та етику, а й закони України. Адже вони обмежили велике число громадян України у свободі пересування, багато хто взагалі не зміг потрапити на п’ятничну молитву, що є релігійним приписом для мусульман. Після джума-намазу вірні мусили повторно пройти ганебну процедуру огляду й перевірки документів. Дії правоохоронців викликали обурення та шквал критики не тільки всередині мусульманської громади України, а й широкої громадськости, правозахисників, громадських діячів, політиків і представників державних інституцій. Такий метод, як блокада релігійних закладів і масова силова операція проти вірних, властивий країнам з авторитарними режимами, вперше так зухвало випробуваний в Україні.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.