Український омбудсман Людмила Денісова повідомила про чергове незаконне рішення, ухвалене російськими суддями стосовно українських громадян — кримських татар.
За вироком суду країни-окупанта у колонії суворого режиму будуть перебувати Енвер Омеров (18 років позбавлення волі), Різа Омеров (13 років), Айдер Джапаров (16 років).
Енвера Омерова засуджено за ч.1 ст.205.5 КК РФ («Організація діяльності терористичної організації»).
Різу Омерова й Айдера Джапарова — за ч.2 ст.205.5 КК РФ («Участь у діяльності терористичної організації»).
Крім цього, усім фігурантам додали й ч.1 ст.30 і ст.278 КК РФ («Приготування до насильницького захоплення влади організованою групою за попередньою змовою»).
«Кремлівська репресивна машина продовжує терор над громадянами України — Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону щойно ухвалив незаконне рішення про ув’язнення кримських татар — жителів Білогірського району Криму, які були затримані 10 червня 2019 року за обвинуваченнями у «здійсненні терористичної діяльності» й участі в організації «Хізб ут-Тахрір». Російські судді щойно позбавили волі кримських татар Енвера і Різу Омерових — на 18 і 13 років відповідно, Айдера Джапарова — на 16 років з відбуванням покарання у колонії суворого режиму. Згідно з вироком суду кожен з них перших два роки ув’язнення буде утримуватися у тюрмі», — повідомляє Людмила Денісова у своєму дописі 12 січня 2021 року в соцмережі Фейсбук.
Український омбудсман засуджує ухвалене незаконне рішення країни-агресора щодо наших співгромадян, «яка своїми ганебними діями демонстративно порушує міжнародні договори і норми міжнародного права».
Також пані Денісова звернулася до усієї міжнародної спільноти з закликом про підтримку і консолідацію зусиль для якнайшвидшого звільнення політв’язнів Кремля.
«Хочу нагадати усій міжнародній спільноті, що сьогодні, у День українського політв’язня, всім громадянам України, які перебувають у кремлівському полоні, необхідна наша підтримка і консолідація зусиль задля їхнього найскорішого звільнення», — наголосила омбудсман.
Як повідомила «Крымская солидарность», згідно з матеріалами справи, обвинувачені не мали зброї, вибухівки, боєприпасів, не планували здійснювати терористичний акт і не закликали інших осіб до здійснення терористичних дій.
Відсутні будь-які докази, які б свідчили про спробу повалення конституційного ладу Російської Федерації і намір чи підготовку до захоплення влади.
«Матеріали справи містять аудіозаписи, на яких зафіксовано, що засуджені вели дискусії на релігійні і політичні теми — що фактично і стало єдиним «доказом» скоєння ними злочину терористичного характеру», — акцентують увагу активісти «Крымской солидарности».
Також повідомляється, що після оголошення вироку з обурливими термінами ув’язнення Енверові і Різі Омеровим, а також Айдерові Джапарову біля воріт Південного окружного військового суду відбулась акція протесту: десятки кримських татар одягли футболки з закликами припинити репресії.
На білих накидках і футболках учасників акції написано: «Не можна виправдовувати репресії», «Пам’ятаємо про кожного, боремося за кожного», «STOP сімейним репресіям».
Зазначається, що подібні ініціативи кримські татари проводили в Ростові-на-Дону і раніше, у день винесення вироку у так званій «справі другої Бахчисарайської групи».
Минулого разу оперативники і співробітники затримали активістів на Керченському мосту дорогою з Криму до Ростова-на-Дону.
На цей процес учасники виїхали заздалегідь, тому їм вдалося потрапити на оголошення вироку.
Сьогодні біля будівлі Південного окружного військового суду зібралося 50 осіб.
18 липня 2019 року Європейський парламент прийняв резолюцію, у якій є заклик до Росії звільнити всіх українських політв’язнів, зокрема і фігурантів цієї кримінальної справи.
Правозахисний центр «Меморіал» визнав фігурантів Білогірської групи «справи Хізб ут-Тахрір» політичними в’язнями і зажадав їх негайного звільнення.
Нагадаємо, що День українського політв’язня відзначається в Україні щороку 12 січня на честь осіб, які були заарештовані за свої політичні переконання.
Традиція відзначення дня політв’язня запроваджена з 1975 з пропозиції В’ячеслава Чорновола, який закликав протистояти репресіям і жорстокості режиму.