Євросоюз солідарний з Україною щодо її вимог до дотримання прав і свобод громадян на тимчасово окупованих Росією територіях й очікує від РФ негайного припинення обшуків у будинках кримських татар і надання правового захисту всім незаконно затриманим особам. Про це у середу, 27 березня, заявила під час брифінгу у Брюсселі прес-секретар Служби зовнішніх дій ЄС Майя Косьянчич.
Як повідомляє «Укрінформ», прес-секретар заявила:
«Російська Федерація повинна припинити свавільні обшуки приватної власності кримських татар і забезпечити дотримання без дискримінації на будь-якому ґрунті їх законних прав, зокрема права на свободу вираження поглядів, права на мирні зібрання, на свободу релігій і віросповідання».
Майя Косьянчич зазначила, що російська влада повинна негайно оприлюднити дані про затриманих осіб, а також інформацію про причини їх затримання, а також надати можливість цим особам повноцінно реалізувати своє право на правовий захист.
Косьянчич нагадала, що у декларації ЄС, яку вона оприлюднила від імені всіх країн-членів з нагоди п’ятої річниці незаконної анексії Криму Російською Федерацією, відзначається значне погіршення ситуації з дотриманням прав людини на півострові.
Представник ЄС нагадала також про висновки доповіді верховного комісара ООН з прав людини, у якому зазначається, що кримські татари потерпають від неправомірних дій російської поліції, а також є жертвами тиску і переслідувань, яким висувають необґрунтовані звинувачення у тероризмі й екстремізмі за процедурами, які прямо порушують права і свободи людини.
Постійно фіксуються випадки систематичного обмеження основних свобод жителів півострова, зокрема свободи слова, релігії і переконань, свободи мирних зібрань й асоціацій. Особливо грубо порушуються права кримських татар. Свідченням цього є закриття кримськотатарських видань, заборона діяльності Меджлісу як представницького органу кримських татар, переслідування лідерів Меджлісу і членів кримськотатарської громади.
Як нагадує Кримськотатарський Ресурсний Центр, вранці 27 березня в окупованому Криму російські силовики провели масові обшуки у 26 будинках кримських татар. У деяких активістів вилучили літературу, яку, за даними «Кримської солідарності», силовики самі і підкинули. Крім книг і брошур, у людей вилучали телефони, планшети, ноутбуки, паспорти. Карателі окупаційної влади вели себе грубо, застосовуючи фізичну силу до затриманих. У будинки заходили у взутті. Адвокатів, які приїхали на місце проведення обшуків, не допускали до підзахисних. Відомо про затримання понад 20 осіб, яких підозрюють у причетності до забороненої у РФ організації «Хізб ут-Тахрір».
Міністерство з питань тимчасово окупованих територій оприлюднило заяву щодо незаконних обшуків і затримань представників кримськотатарського народу у тимчасово окупованому Криму і повідомило про порушення кримінального провадження за цими фактами. У заяві зазначається, що обшуки і затримання проводилися винятково в оселях членів «Кримської Солідарності», зокрема йдеться про таке:
«Вранці 27 березня 2019 року стало відомо про обшуки й інші незаконні дії, що відбуваються у більш ніж 25-ти будинках кримських татар у с. Строгонівка і с. Кам’янка Сімферопольського району. За інформацією, мешканці цих будинків є членами громадського об’єднання родин політв’язнів «Кримська солідарність». До будинків, у яких проводяться обшуки і безпідставні затримання, не допускають адвокатів, а громадян, які прийшли підтримати співвітчизників, також затримують. Відомо про затримання близько 15 осіб (прим.ред. — дані на час оприлюднення Заяви; на сьогодні повідомляється про затримання понад 25 осіб). Головне управління Національної поліції в АР Крим та м. Севастополі розпочало кримінальне провадження за фактами проведення незаконних обшуків у м. Сімферополі. Процесуальне керівництво у провадженні буде здійснювати Прокуратура Автономної Республіки Крим. Зазначимо, що Російська Федерація і окупаційна адміністрація РФ систематично переслідують кримських татар шляхом проведення незаконних обшуків, затримань за сфабрикованими справами. Такі дії Російської Федерації є грубим порушенням прав людини, норм міжнародного гуманітарного права і мають на меті залякати кримських татар й інших мешканців тимчасово окупованого Криму», — йдеться у Заяві.
МінТОТ також нагадує, що згідно з пунктом 3 Резолюції 1900 (2012) Парламентської асамблеї Ради Європи особа, затримання якої було проведене з порушенням фундаментальних гарантій, встановлених Європейською Конвенцією з прав людини і її Протоколами, зокрема свободи думки, совісті і релігії, свободи слова й інформації, права на збори та об’єднання, може бути визнана «політичним в’язнем».
Перший заступник міністра інформполітики Еміне Джепарова прокоментувала надані активістами світлини, на яких зафіксовано силовиків, які здійснювали обшуки в оселях кримських татар.
«…Та дійсність, яку не побачиш на ТБ Російської Федерації. Вони тим часом наввипередки анонсують «перемоги» окупаційної влади в Криму, демонструючи розбудовані дороги, мости, в’язниці й інші об’єкти. Та дійсність, яку навіть той, хто відвідає півострів, навряд, відчує, бо пляжі Чорного моря, як і раніше, радують око найпрекраснішими краєвидами у світі», — коментує Еміне Джепарова надані активістами фотосвідчення дій російських силовиків у Криму.
«Уявіть, що натовп людей увірвався на світанку до вашої оселі і це «шоу» бачать ваші діти, літні батьки, сусіди. Як гадаєте, що може відчувати нормальна людина у момент, коли невідомі у балаклавах нишпорять у будинку? Сьогодні такі карателі ввірвалися до десятків будинків кримських татар. 20 осіб затримали, серед яких було п’ятеро небайдужих, які прийшли на допомогу тим, кого затримували! 55 дітей і 3 ще не народжених залишилися в очікуванні своїх татусів. Ці фотоматеріали надала «Кримська солідарність», активістів якої теж сьогодні (27 березня — ред) затримали», — розповіла пані Джепарова.
На сторінці спільноти «Кримська Солідарність» опубліковано інформацію про те, у який спосіб силовики проводили обшуки і затримували кримських татар.