У Києві 11 квітня в «Укрінформі» відбулися експертні дебати на тему: «Дилеми співпраці Україна — Туреччина: між цінностями та національними інтересами», організовані Радою зовнішньої політики «Українська призма», представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні.
Серед присутніх — член правління Ради зовнішньої політики «Українська призма», аналітик Надія Коваль, Надзвичайний та Повноважний Посол Турецької Республіки в Україні Йонет Джан Тезель, голова правління Міжнародної турецько-української бізнес-асоціації Бурак Пехліван, виконавчий директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос та інші.
Говорячи про стан та потенціал українсько-турецьких відносин, посол Турецької Республіки в Україні Йонет Джан Тезель наголосив на тому, що для їх розвитку необхідно використати всі можливості:
— Турецько-українські відносини — це успішна історія, потрібно, щоб вона і надалі була позитивна. У цих двох країн є потенціал для розвитку відносин, багато можливостей, які ми зараз намагаємося реалізувати. Ми повинні поглиблювати наші відносини з Україною, в цьому є значний сенс.
Посол Туреччини в Україні також наголосив, що наразі немає жодних причин для того, щоб не зміцнювати стратегічні відносини України і Туреччини. Він додав, що наразі потрібно збільшувати як експорт з України до Туреччини, так і з Туреччини до України.
— Ми розуміємо українські обставини. Реформи, хоч і впроваджуються не так швидко, як ми б хотіли, але це все ж таки відбувається. Ми підтримуємо український вибір та її інтеграцію до Європи. Нам потрібна Україна, потрібно, щоб Крим був у складі України. Нам потрібно, щоб в Україні була справжня демократична система, — підкреслив Тезель.
Серед багатьох питань, що їх розглядали під час заходу, й бізнесові, зокрема турецькі інвестиції.
Як заявив голова правління Міжнародної турецько-української бізнес-асоціації Бурак Пехліван, сума турецького капіталу в Україні становить більше $2 млрд і постійно збільшується. Він підкреслив, що зараз зовнішньоторговельний оборот між Туреччиною та Україною становить $3 млрд, у 2008 році сягав $8 млрд.
Зараз, уточнив експерт, «турки шукають нові ринки, й не лише як продати свої товари, але й куди перемістити свої заводи. У деяких галузях турецький бізнес не може конкурувати і повинен переїхати кудись. І чому не в Україну?».
Джерело: