Тяжкохворий бранець Кремля Едем Бекіров оголосив голодування

Антон Наумлюк/Крим. Реалії: Інвалід 1 групи Едем Бекіров страждає щонайменше на три хвороби, при наявності яких утримання у СІЗО — неможливе
Антон Наумлюк/Крим. Реалії: Інвалід 1 групи Едем Бекіров страждає щонайменше на три хвороби, при наявності яких утримання у СІЗО — неможливе
06.08.2019
Оцініть статтю: 
(143 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Кримськотатарський активіст Едем Бекіров, який перебуває у медсанчастині СІЗО № 1 Сімферополя, 31 липня 2019 року написав заяву про намір оголосити голодування і відмовитися від прийому ліків на випадок його етапування до Красноперекопська.

Про це йдеться у заяві Бекірова, копію якої має у своєму розпорядженні редакція Крим. Реалії.

«Центральний районний суд Сімферополя виніс постанову про направлення моєї кримінальної справи до Красноперекопського районного суду. Транспортування до Красноперекопська, утримання в ІТТ і щоденні переїзди до суду для мене — рівносильні болісній смерті. Я усвідомлюю, що з моїми захворюваннями я не витримаю цих переїздів і перебування в ІТТ. Тому менш болісною для мене буде голодна смерть у СІЗО № 1 Сімферополя. У зв’язку з цим я офіційно заявляю, що, у разі спроби транспортування мене до Красноперекопська, я оголошую голодування», — йдеться у заяві Бекірова.

За словами адвоката Олексія Ладіна, після 2 серпня 2019 року Верховний суд Криму розгляне апеляційну скаргу захисту на рішення районного суду Сімферополя направити кримінальну справу Бекірова до Красноперекопського районного суду.

Правозахисник вважає, що рішення його підсудного про оголошення голодування — не примха, адже він усвідомлює, що не переживе постійних етапів із СІЗО або ІТТ до суду. 

Якщо його спробують транспортувати до Красноперекопська, він підготує два офіційні звернення про початок голодування: одне на ім’я прокурора, друге — на ім’я начальника СІЗО. 

Таку інформацію, поки що в усній формі, Бекіров повідомив омбудсменові Людмилі Лубіній, яка його відвідала у СІЗО.

Людмила Лубіна, російська уповноважена з прав людини в анексованому Криму, відвідувала Бекірова 29 липня 2019 року.

«Стан здоров’я — стабільно поганий. Існують проблеми з артеріальним тиском й аритмією серця, але зараз він принаймні може пересуватися завдяки знеболюючому, яке передали родичі», — розповів адвокат.

Раніше повідомлялося, що Едем Бекіров десять днів не міг підвестися з ліжка через защемлення нерва у хребті.

Справа Едема Бекірова: Жителя селища Новоолексіївка Херсонської області Едема Бекірова затримали російські силовики на в’їзді до Криму зранку 12 грудня 2018 року. Відомо, що він прямував до Криму для відвідування 78-річної матері і родичів. Підконтрольний Кремлю Київський районний суд Сімферополя заарештував Бекірова. Згідно з постановою про притягнення як обвинуваченого від 19 грудня 2018 року проти Бекірова порушено кримінальну справу за ч. 2 ст. 222 і ч. 2 ст. 222.1 Кримінального кодексу Росії (зберігання і передача вибухових речовин і боєприпасів). Санкції статей передбачають до 6 і до 8 років позбавлення волі відповідно.

За версією слідства, Бекіров «у невстановлений слідством час, але не пізніше 31 травня 2018 року, при невстановлених обставинах» знайшов спільника ‒ якогось громадянина Росії під псевдонімом Карім Меметов, із яким нібито вступив у злочинну змову. Як йдеться у матеріалах справи, Бекіров пізніше, «маючи умисел, спрямований на продовження своєї злочинної діяльності, усвідомлюючи протиправність своїх дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків і бажаючи цього», начебто передав Меметову дорожню сумку зі 192 патронами до пістолета Макарова і 47 тротиловими шашками (загальна вага вибухівки понад 11,5 кілограмів) і дав вказівки заховати у сховку. Меметов нібито вивіз сумку «у безлюдне місце» і сховав за 5 кілометрів від села Рисове Красноперекопського району. Через три місяці ‒ 23 серпня ‒ «спільник» Бекірова нібито добровільно прийшов до прикордонного управління ФСБ Криму і розповів про злочинну змову. Того ж дня опергрупа виїхала за вказаними координатами, виявила схованку і вилучила боєприпаси і вибухівку.

Згідно зі свідченнями, які Меметов надав у процесі допиту оперуповноваженому кримського управління ФСБ Росії Нікітіну у листопаді 2018 року, з Бекіровим він начебто познайомився у 2016 році дорогою з Херсона до Києва. Меметов здійснював перевезення на маршруті «Київ-Сімферополь», а Бекіров був пасажиром. Після поїздки вони не розмовляли аж до травня 2018 року, коли Бекіров, за словами Меметова, нібито зателефонував і запропонував «трохи підзаробити».

За інформацією Меметова, наступного вечора після дзвінка, ближче до півночі, Бекіров віддав йому на зберігання у Сімферополі дорожню сумку, щоб «надалі передати її потрібним людям». На запитання, що у сумці, Бекіров начебто відповів: «патрони і вибухівка», нібито заплатив 500 доларів завдатку за послуги і, за словами Меметова, обіцяв ще 2500 доларів після передачі. Через тиждень Меметов нібито сам зателефонував Бекірову, запитав, чому за сумкою не приходять, той відповів, що треба чекати. Після цього «спільник» запанікував і вивіз сумку подалі від будинку. А 22 серпня «вирішив» розповісти про все «знайомому співробітникові» ФСБ Антонові, з яким «познайомився» на російському пункті пропуску «Армянськ». Той порадив написати заяву до «уповноваженого правоохоронного органу» ‒ прикордонного управління ФСБ.

Адвокат Бекірова Олексій Ладін підкреслює, що у матеріалах справи й у розповідях свідка є розбіжності. 

За словами Ладіна, у той час, коли Бекіров, за версією слідства, нібито передавав сумку, насправді він перебував на реабілітації після операції з шунтування серця.

«Лікарі забороняли йому будь-які фізичні навантаження, забороняючи навіть кашляти», ‒ пояснює захисник.

В адвоката є підозри про можливість фальсифікацій речових доказів у справі. Адже Бекіров розповів, що 12 грудня 2018 року у будівлі ФСБ невідомі у цивільному взяли у нього зразки слини. Ще раз цю процедуру провели офіційно 29 грудня 2018 року у СІЗО без адвоката. Після цього слідчий Романець ухвалив рішення про проведення біологічної експертизи.

«Оскільки біологічні зразки вилучені (12 грудня 2018 року ‒ КР) непроцесуальним способом і слідчий узагалі заперечує цей факт, є підстави вважати, що вони можуть виявитися на тій вибухівці і патронах, які нібито передавав Бекіров», ‒ пояснив Ладін.

Після затримання Едема Бекірова, у Новоолексіївці і Херсоні відбулися акції на його підтримку.

Кримські татари Генічеського району записали звернення до президентів України Петра Порошенка (чинний на час описуваних подій — ред) і Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана з проханням допомогти у звільненні Бекірова.

Українські громадські активісти у спільній заяві звернулися з проханням до світового товариства про запровадження персональних санкцій проти осіб, причетних до переслідування Бекірова, зокрема, щодо суддів Київського райсуду Сімферополя Валентини Каминіної і Верховного суду Криму Тимура Сльозка.

Незважаючи на наявність у Бекірова щонайменше трьох хвороб, вплив яких на стан здоров’я підсудного унеможливлює утримання його у СІЗО, Едема весь цей час утримують за ґратами.

Бекіров ‒ інвалід першої групи з ампутованою правою ногою нижче коліна. Хворий на цукровий діабет чоловік переніс інфаркт і шунтування серця. 16 грудня 2018 року лікарі планували проведення стентування.

Як повідомили родичі Бекірова, щодня він потребує прийому 16 життєво важливих для нього лікарських засобів, у доступі до яких йому було відмовлено у перші дні після затримання.

На засіданні 13 грудня 2018 року Бекірову стало зле, до суду довелося викликати «швидку допомогу». Незважаючи на це, старший слідчий-криміналіст кримського управління ФСБ Росії Іван Романець висловився проти домашнього арешту обвинуваченого, суддя Валентина Каминіна також не знайшла підстав для обрання йому іншого запобіжного заходу, окрім утримання у СІЗО.

Тоді адвокат міжнародної правозахисної групи «Агора» Олексій Ладін у своєму коментарі зазначив, що це рішення може призвести до найсумніших наслідків, зокрема до смерті підзахисного.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.