Традиційно 18 травня відзначають День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. У різних куточках України відбулись акції вшанування загиблих під час депортації 1944 року.
У Львові річницю депортації кримських татар згадали траурним мітингом на пр-т Свободи, на площі перед пам’ятником Тарасові Шевченку. А на Музейній площі відкрилася банерна виставка «Крим. Народ. Історія. Сьогодення». Кожен з 11 банерів присвячений окремій темі: етногенезу кримських татар, кримськотатарській мові, ролі ісламу, культурі, народним віруванням тощо.
У День пам’яті Президент України Володимир Зеленський зустрівся з представниками Меджлісу кримськотатарського народу. Зустріч відбулася на території офісу Кримської платформи. У заході взяли участь голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, Постійний представник Президента України в АР Крим Таміла Ташева.
Голова держави наголосив, що Україна вшановує пам’ять жертв депортації кримськотатарського народу, проти якого 79 років тому скоєно злочин геноциду:
— Сотні тисяч людей були вигнані на чужину. Увесь народ позбавили рідного дому й намагалися стерти все в Криму, що говорило саме про нього.
Зеленський зазначив, що нині Україна відчула повернення того зла, що змінило символіку, але не свою суть:
— Та цього разу ми його знищимо. Ми повинні це зробити. Хоч би що робила Росія, на її агресію чекає поразка. Їй не вдасться вкрасти ані Крим, ані будь-яку іншу частину нашої держави. Це — наш із вами дім.
У Києві відбувся захід «Пам’ятаємо історію — повертаємо територію». У Червоній залі Укрзалізниці зібралися представники громадських організацій, державних установ та громадськість, небайдужа до трагічної долі кримських татар. Спікери обговорювали питання геноциду та переслідування кримських татар, а також майбутнє Кримського півострова.
У своєму виступі Таміла Ташева назвала зустріч Президента України з представниками Меджлісу потужною подією, що демонструє солідарність українського народу:
— Президент оголосив, що підписав указ щодо Консультативної ради з питань деокупації та реінтеграції Криму та міста Севастополь, а також ініціював створення меморіалу, який нагадуватиме про злочин, скоєний проти кримських татар, а також про жертв депортації та про силу цього народу.
На залізничному вокзалі в Києві 18 травня присутні могли побачити перформанс від акторів PostPlayТеатр і молодих кримськотатарських активістів до дня депортації.
У місті Вишневе на Київщині відбувся меморіальний захід за участи керівництва Київської ОДА, голови територіальної громади Вишневого, представників Меджлісу та ДУМУ «Умма».
На Замковій площі Луцька представники обласної та міської влади, керівники ГО «Кримські татари Волині» та жителі міста вшанували пам’ять загиблих і депортованих, поклавши квіти до пам’ятного знаку.
Пам’ятні заходи відбулися в Одесі, Дніпрі, Чернівцях, Запоріжжі та інших містах України.
Довідка. 18 травня 1944 року, коли ще тривала Друга світова війна, близько 200 тис. кримських татар за розпорядженням радянської влади примусово вивезли з Криму до віддалених районів (Узбекистан, Таджикистан та ін. територій). В Україні День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу відзначають від 2015 року.