У Криму в 5-ті роковини «окупендуму» відбувся інформаційно-просвітницький захід щодо наслідків агресії Росії проти України

У Криму в 5-ті роковини «окупендуму» відбувся інформаційно-просвітницький захід щодо наслідків агресії Росії проти України
У Криму в 5-ті роковини «окупендуму» відбувся інформаційно-просвітницький захід щодо наслідків агресії Росії проти України

18 березня 2019 року, у п’яті роковини окупації Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, на Арабатській стрілці Кримського півострова у селі Щасливцевому відбувся інформаційно-просвітницький захід, присвячений аналізу агресії Росії проти України і стану тимчасово окупованих південноукраїнських територій. Під час акції кримчани безкоштовно отримали сучасну літературу про кримську історію і сьогодення, видану на замовлення Міністерства інформаційної політики України; прослухали виступи представників центральних і місцевих органів виконавчої влади і громадськості, а також науковців щодо різних аспектів війни Росії проти України і подивилися концертну програму національно-патріотичного спрямування, підготовлену артистами Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів і концертних програм.

Захід організували Міністерство інформаційної політики України, Чернігівська і Херсонська обласні державні адміністрації, Генічеська районна адміністрація, громадська організація «Українська ініціатива». Ініціювали проведення акції представники громадянського суспільства, а серед її учасників були жителі Києва, Чернігівщини, Донеччини, Херсонщини і Криму, представники Меджлісу кримськотатарського народу.

Як повідомляє прес-служба ГО «Таврійська гуманітарна платформа», бібліотеки і мешканці північної частини Арабатської стрілки Криму, яка адміністративно входить до складу Генічеського району Херсонської області, безкоштовно отримали сучасну літературу з кримської тематики. Серед подарованих книг були твори кінорежисера і політв’язня Олега Сенцова, засудженого окупантами до 20 років колонії суворого режиму; заслуженого журналіста України Миколи Семени, засудженого за публікації у ЗМІ «судом» у Сімферополі на 2,5 роки позбавлення волі умовно і заборони на професійну діяльність, а також науково-популярна і наукова література про Крим.

У с. Щасливцевому вперше було презентовано збірник публіцистичних творів «Гірський вовк» письменниці і громадської діячки Алли Коссовської, яка народилася на поч. ХХ ст. у Севастополі. Також було розповсюджено останні примірники першого видання монографії Андрія Іванця «Перший Курултай». Книга викликала значний інтерес публіки, адже у Генічеському районі проживає понад 5 тисяч кримських татар.

Голова правління «Української ініціативи» Юрій Косенко наголосив на важливості з точки зору символізму проведення інформаційно-просвітницької акції, приуроченої до 5-х роковин злочинної окупації Криму російськими загарбниками, саме на Кримському півострові. «Пам’ятаймо, Крим — це Україна! Вгамуймо свій сум і гартуймо свій гнів, зміцнюючи рішучість і волю до боротьби!» — закликало керівництво організації.

Завідувач сектору інформаційної реінтеграції Криму і Донбасу Мінінформполітики України Віктор Литвінов у своєму виступі зазначив таке: «Кожного дня ми і наші партнери робимо все можливе і трохи неможливого, щоб Крим повернувся до єдиної Української сім’ї».

Голова Генічеської РДА Олександр Воробйов наголосив, що учасники акції зібралися у чорну дату захоплення Росією українського Криму у стратегічному Генічеському районі, щоб «вся Україна і світ побачили, що ми не забули і ніколи не забудемо, що сталося п’ять років тому».

Він порадив очільникові Кремля, який незаконно прибув того дня на окуповану територію Криму, виїхати до Росії і відвідати українських полонених, які й за ґратами не зламались, а демонструють відданість своїй державі.

«Знайте, що нас — мільйони, які не стануть на коліна. Так, нас можна вбити, але не можливо поставити на коліна. Прийде час — повернуться і Крим, і Донбас, а Російська Федерація такими ганебними діями увійшла у чорну історію світу», ­- зазначив пан Воробйов.

Заступник голови правління ГО «Українська ініціатива» Ольга Тимчишин зачитала документальні свідчення політв’язнів-кримчан, які були піддані жорстоким тортурам окупантами і позбавлені волі.

Кандидат історичних наук, координатор Таврійської гуманітарної платформи, старший науковий співробітник НДІ українознавства Андрій Іванець сказав, що незаконна окупація Криму стала першою анексією у Європі у післявоєнний період і таким чином Росія підірвала систему міжнародної безпеки і брутально порушила міжнародне право.

Пана Іванець зазначив, що серед низки глобальних і локальних негативних наслідків дій держави-агресора є проблема масштабного порушення прав людини і етнічних спільнот Криму. Найбільшій дискримінації піддаються корінний кримськотатарський народ і громада етнічних українців.

А. Іванець у своїй доповіді розкрив механізми дискримінаційної політики Росії щодо українців Криму, спрямовані на їх асиміляцію у перспективі, і запропонував деякі заходи для захисту прав і інтересів цієї спільноти.

«Кардинально вирішити проблеми української громади Криму, як і кримськотатарського народу, громадян України загалом можна буде лише після відновлення територіальної цілісності України», — вважає науковець.

Після виступів представника Меджлісу кримськотатарського народу Сусанни Ізмайлової і Павла Веселова, який представляв Чернігівську облдержадміністрацію, артисти Чернігівської філармонії продемонстрували запальну національно-патріотичну програму, у рамках якої були представлені взірці як української, так і кримськотатарської культур. Символічно, що захід у с. Щасливцевому відкривався хоровим виконанням українського і кримськотатарського національних гімнів.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.