Днями на КПВВ «Чонгар» окупанти затримали родину кримського татарина Рустема Гугурика, і вже за кілька днів «суд» відправив його під арешт до 29 травня 2022 року, звинувативши в «участі в незаконному збройному формуванні», а саме в тому, що він нібито перебував у кримськотатарському добровольчому батальйоні ім. Номана Челебіджихана. Під час слухання справи слухачів не допустили до будівлі суду, вкотре пославшись на карантинні обмеження.
Як повідомляє «КримSOS» з посиланням на адвоката Марлена Халікова, 27 березня Рустем із дружиною та дитиною намагався в’їхати до окупованого Криму. Прикордонники РФ утримували сім’ю близько 56 години без їжі, давали їм тільки воду. Після допитів Рустема Гугурика відвезли до ФСБ в Сімферополі. Чоловіка звинувачують за статтею 208.2 («Участь у незаконному збройному формуванні»). 31 березня підконтрольний РФ Київський районний суд Сімферополя засудив Рустема до тримання під арештом до 29 травня.
2016 року окупаційна влада заборонила Рустемові Гугурику та його братові Бекіру в’їзд до Криму до 1 січня 2021 року. Тоді посилалися на п. 1. частину 1 ст. 27 ФС №114 «Про порядок в’їзду та виїзду з Росії» від 16.08.96 р. за рішенням ФСБ РФ. Рустем вважав, що причиною стала його участь у цивільній блокаді Криму.
Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим відреагувало на затримання та арешт Рустема Гугурика, виступивши з заявою про те, що окупаційна адміністрація у Криму переслідує представників корінного народу. У заяві Представництва зазначено, що такі дії окупаційної влади — черговий акт порушення прав людини та переслідування громадян України, зокрема з метою придушення будь-якого опору та витіснення з півострова представників кримськотатарського народу.
Представництво Президента України в АРК заявляє, що протиправні дії окупаційної адміністрації щодо громадянина України Рустема Гугурика пов’язані винятково з його активною участю в житті кримськотатарського народу, захисті його прав і територіальної цілісності України.
«Окупаційна адміністрація РФ має негайно припинити політично мотивовані переслідування та репресії на тимчасово окупованих територіях відносно громадян України, а також виконати наказ Міжнародного суду ООН 2017 року у справі „Україна проти Російської Федерації“, зокрема утриматись від будь-яких обмежень кримських татар на представництво власних інтересів, включно з поновленням діяльності Меджлісу, — сказано в заяві. — Вкотре звертаємося до міжнародної спільноти та звертаємо увагу на чергові порушення країни-агресора на тимчасово окупованій території України. Як ніколи важливі спільні консолідовані зусилля цивілізованого світу та тиск на Росію задля припинення політики переслідування мирного населення, а також якнайшвидшої деокупації Кримського півострову — частини території України».