В ісламському культурному центрі української столиці 23-25 червня тривав підготовчий семінар для імамів-капеланів. Організували захід Управління військового капеланства мусульман України та Східноєвропейський ісламський університет.
Крім імамів ДУМУ «Умма», що здійснювали капеланське служіння від початку російської агресії на сході України, до участи запросили юнаків, що мають намір присвятити себе капеланству.
Після врочистого відкриття, що розпочалося читанням Корану — ця честь випала імаму-капелану Едґарові Девлікамову, — та спільної екуменічної молитви військового капелана, що провів імам-капелан Євген Глущенко, слово надали заступнику начальника Центру морально-психологічного забезпечення Командування ЗСУ, полковникові Євгенові Поповичу. Він ознайомив присутніх з історією капеланства в українському війську та з документами, що «торували шлях» для ухваленого цього року Верховною Радою в першому читанні законопроєкту про капеланське служіння. Полковник Попович розповів про урядові накази та розпорядження від 2006, 2016 років, а також про ухвалену Генштабом Доктрину задоволення духовно-релігійних потреб військовослужбовців.
— Мені приємно, що тут присутня молодь, що бачить себе у служінні Богу через служіння людям, — зазначив полковник, наголосивши, що капелани — це не просто люди, які надають можливість захисникам України забезпечувати свої релігійно-духовні потреби, а є стрижнем забезпечення морального духу та стійкого психологічного стану у війську. І передусім капелани роблять усе для духовного вдосконалення та збереження людяности в душах бійців в умовах воєнного протистояння.
Головний військовий капелан Української Греко-Католицької Церкви о. Андрій Зелінський, один із фундаторів капеланського служіння в українському війську, адресував саме майбутнім капеланам свою розповідь про особистий досвід духовного служіння на війні, про підтримку не тільки воїнів, а й їхніх близьких та рідних, що переживають утрату синів, чоловіків, дочок, що жертвують собою заради Батьківщини. Сказав і про роль капелана у формуванні етосу захисника, щоб декларовані цінності стали не просто нормою життя, а conditio sine qua non — тим, без чого неможливе існування людини. Серед складових етосу такі принципи, як «я завжди ставитиму виконання наказу на перше місце»; «я ніколи не прийму поразки, я ніколи не здамся й не зупинюся»; «я ніколи не залишу пораненого чи полеглого побратима».
— Якщо військовослужбовець — це статус правовий, то воїн — це статус духовний, і саме з душею та духом захисника має справу капелан, — підкреслив о. Андрій, звернувши увагу майбутніх капеланів на цілі та завдання капеланства як такого. — Капелан має підтримати в захисникові «дух, що тіло рве до бою» — це бойовий дух є духовна готовність і мотивація військовослужбовців переносити випробування воєнних конфліктів, труднощі військової служби заради досягнення перемоги над противником.
Імамом-капеланом є й муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов, що розповів зібранню про історію Військового капеланства мусульман України, досвід служіння імамів-капеланів від 2014 року. Також шейх Саід прочитав лекцію «Мусульмани у Збройних силах України та в капеланському служінні: шаріатська аргументація», а після неї відповів на питання.
Як зазначив муфтій, нема гарантії, що кожен із юнаків, які висловили намір і бажання пов’язати майбутнє з капеланством, обов’язково стане капеланом. Хтось зміцниться у своєму намірі, хтось об’єктивно оцінить свої можливості та потенції, змінить плани, але теоретичні знання та практичні навички, здобуті на семінарі, неодмінно стануть у пригоді.
Перший день роботи семінару завершився екскурсією до музею Другої світової війни.
Далі учасників семінару чекали інші лекції: про основи шаріату в контексті капеланства говорив шейх Сейран Арифов, член Ради з фатв та ісламських досліджень — постійного шаріатського комітету ДУМУ «Умма».
Про досвід капеланського служіння в зоні АТО/ООС із присутніми говорив голова Управління військового капеланства мусульман України Мурад Путилін; імам мечеті ІКЦ Дніпра, капелан Едґар Девлікамов розповідав про фікг виконання обрядів поклоніння в польових умовах, а імам-капелан Євген Глущенко — про моральні норми ісламу в умовах війни.
Лекцію та тренінг із надання першої медичної допомоги на лінії зіткнення для учасників семінару провели парамедики з БФ «ASAP «Хоттабич».
Також під час заходу відбулися бесіди, обговорення, обмін думками про капеланське служіння, вимоги до фізичного та психологічного стану, особистісні якості кандидата в капелани, ризики капеланського служіння, зокрема психологічні проблеми емоційного «вигоряння», загрози для здоров’я та життя в зоні воєнних дій, а також про питання соціального захисту самих капеланів тощо.