Про іслам в Україні, погляд ісламу на міжрелігійний діалог та участь у ньому українських мусульман з перших вуст почули учасники міжнародної освітньої програми «Єдність та різноманітність: міжрелігійний діалог» (Union&Diversity: Ad Dialogum Religiosum).
У перші дні вересня Київ об’єднав представників десятьох країн і різних релігійних традицій на тренінгу, організованому ГО «Сходознавчий гурток» (The Oriental Studies Circle) за сприяння Європейської комісії.
«Потреба діалогу між релігіями стає однією з характерних рис сучасної епохи, — підкреслюють організатори. — Засоби масової інформації часто передають неадекватну картину релігійних меншин та відтворюють стереотипне сприйняття „іншого“. Це призводить до напружености, дискримінації та насильства на релігійному ґрунті. Ось чому існує потреба у проєктах, які дають можливість конструктивного та взаємного обміну між релігійними групами».
Про унікальність досвіду мусульман України в цьому контексті присутнім розповіла культуролог, перекладач Тетяна Ястремська. У своїй презентації спікерка продемонструвала, що ісламська традиція — невіднятна частина української історії, і сучасна мусульманська громада так само продовжує бути співтворцем історії нашої країни як спадкоємиця громади, що століттями жила на теренах України. Залишатися на цьому «середньому (поміркованому) шляху» попри всі відмінності, труднощі та виклики — важливе завдання на сьогодні та на майбутнє.
Захід став платформою для дискусії, обміну думками та ідеями між молодіжними лідерами, активістами, науковцями та представниками різних релігій з Алжиру, Вірменії, Грузії, Греції, Німеччини, Італії, Йорданії, Румунії, Туреччини та України.
У рамках програми відбулися виступи експертів: проф. Людмили Филипович (відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г. Сковороди НАН України), що розповіла про загальну релігійну ситуацію в Україні; проф. Олени Богдан, голови Державної служби України з етнополітики та свободи совісті, Ігоря Шабана, голови комісії УГКЦ з міжконфесійної роботи. Також відбувся семінар проф. Петроса Вассіліадіса, почесного професора Університету Арістотеля у Фессалоніках (Греція), директора програми «Православна екуменічна теологія» Міжнародного університету Еллади на тему «Християнське примирення в Україні».
Висловлюючи подяку організаторам, учасник із Німеччини Дейв Меркель зазначив, що відкрив для себе Україну та побачив діалог таким, яким він має бути: відкритим, без упереджень та орієнтованим на рішення.