У Києві відбувся меморіальний творчий вечір на честь азербайджанського поета Мамеда Араза

У Києві відбувся меморіальний творчий вечір на честь азербайджанського поета Мамеда Араза
У Києві відбувся меморіальний творчий вечір на честь азербайджанського поета Мамеда Араза
19.10.2018
Оцініть статтю: 
(267 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

Братерські відносини між азербайджанським та українським народами існували з давніх-давен, вони пліч-о-пліч долали найскладніші моменти своєї історії. І після здобуття своєї незалежності обидві держави добилися збереження та подальшого високого рівня розвитку взаємин, які на сьогодні досягли статусу стратегічного партнерства.

Черговим свідченням поваги українців до культури й мистецтва Азербайджану є захід, що відбувся 18 жовтня, у День незалежності Азербайджанської Республіки, в київській бібліотеці ім. Самеда Вургуна і був присвячений пам’яті видатного азербайджанського поета Мамеда Араза.

Мамед Інфілоглу Ібрагімов, якого весь Азербайджан знав під псевдонімом Мамед Араз (1933–2004) — один із найвидатніших азербайджанських поетів ХХ ст., публіцист, перекладач, журналіст, заслужений діяч культури, народний поет Азербайджанської РСР, лауреат Державної премії.

Ім’я цієї людини відоме в усіх куточках Азербайджану, його творчість становить одну з яскравих сторінок азербайджанської поезії ХХ ст. Він є одним з небагатьох поетів в республіці, прийнятих народом, тому що, незважаючи на вимоги радянського часу, які поширювалися і на поезію, Мамед Араз писав у своїх віршах правду про людей, про їх боротьбу за незалежність. Всі критики — і радянські, і сучасні — однозначно визнають, що Мамед Араз — поет великого таланту, його поезія пронизує всю суть людини, проникаючи в найглибші її куточки. Така проникливість взагалі була властива шістдесятникам, до яких, без сумніву, належав і Мамед Араз. Такими ж якостями володіли і його пізніші вірші, написані в кінці ХХ ст., що розповідають про біль народу, його боротьби за Карабах. У цих віршах поет закликав народ на захист Батьківщини. Цитати з його віршів стали буквально крилатими фразами: «Якби не було війни, ми могли б побудувати міст між Землею і Марсом, розплавивши зброю в мартенівській печі».

Вшанувати пам’ять видатного митця прийшли представники азербайджанської діаспори та амбасади на чолі з Надзвичайним та Повноважним Послом Азербайджанської Республіки в Україні Азером Худаяром оглу Худієвим, відомі українські письменники, науковці, громадські діячі, азербайджанські захисники України від російської агресії, зокрема боєць батальйону ім. Героя України генерала Кульчицького Відаді Ісрафілов, та голова Всеукраїнського об’єднання «Ми — українці» Іван Татауров, а також співорганізатори заходу — представники Всеукраїнської асоціації «Альраід» та Ісламського культурного центру міста Києва — голова правління Духовного управління мусульман України «Умма» Олег Гузік і громадський діяч та журналіст Ділявер Саідахметов.

Олег Гузік підкреслив плідну співпрацю Ісламського культурного центру м. Києва та бібліотеки ім. Самеда Вургуна, згадавши спільні заходи, зокрема презентації книг відомого азербайджанського політолога та публіциста Теймура Атаєва, та висловив сподівання, що й надалі мусульманська спільнота України буде долучатися до заходів, мета яких — зміцнення культурних зв’язків українського та азербайджанського народів.

Гості творчого вечора згадували біографію видатного азербайджанського митця, слухали його вірші як азербайджанською мовою, так і в перекладі українською, заслужений артист України Борис Лобода підготував літературно-музичну композицію з творів поета, не лише чудово виконавши його поезії, але й створивши відповідний настрій грою на флейті. Вірші Мамеда Араза лунали й з вуст відомого сучасного азербайджанського поета Шахріяра Дель Герані, українського поета Вано Крюгера та учнів азербайджанської недільної школи, що функціонує під керівництвом Сафаі Наібової.

Сабаільська ЦБС м. Баку підготувала зворушливий відеофільм, присвячений життю і творчості Мамеда Араза, який також було показано під час меморіального вечора.

Гості з захватом сприйняли й танці народів Кавказу у виконанні шоу-балету «Лезгінка» й виступи фіналістів київського поетичного фестивалю «Поезія гранатових відтінків», який було присвячено Азербайджану.

Під час урочистостей азербайджанські добровольці подарували Посольству Азербайджану та бібліотеці книги, що висвітлюють їх участь у відстоюванні незалежності та суверенітету України.

Ініціаторами та організаторами творчого вечора виступила адміністрація бібліотеки на чолі з завідувачкою Галиною Чеботарьовою та відома громадська діячка, представниця Київської організації Національної спілки письменників України Марина Гончарук. Партнерами заходу також стали Український фонд ім. Бориса Олійника та видавництво «Самміт-Книга».

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.