У Міжнародний день корінних народів, 9 серпня, у Маріїнському парку столиці на літній сцені «Мушля» відбудеться спеціальний показ документального фільму про повернення кримських татар із депортації та дискусія про корінні народи в Україні.
Авторки фільму «Самоповернення в Крим» — Наталя Гуменюк, Анна Цигима. Серед героїв стрічки — ветерани кримськотатарського руху Ульвіє Аблаєва, Ільвер Аметов, режисер Ахтем Сеїтаблаєв, а також переселенці Ерфан Кудусов, Ескендер Буджуров, Ельміра Катакі, Сеїт-Яг’я Казаков, Лєране Хейбуллаєва.
Як повідомляють на фейсбук-сторінці події, захід організовано Лабораторією журналістики суспільного інтересу, командою «КримSOS» та Меджлісом кримськотатарського народу.
Перед показом документального фільму заплановано дискусію про новий статус корінних народів в Україні за участи національного лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, директорки Лабораторії журналістики суспільного інтересу Наталі Гуменюк, заступниці Постійного Представника Президента України в АР Крим Таміли Ташевої, режисера, героя фільму Ахтема Сеїтаблаєва, громадської діячки, героїни фільму Лєране Хайбуллаєвої. Модератор дискусії — заступник генерального директора Українського інституту Алім Алієв.
«23 липня 2021 року набув чинности закон „Про корінні народи України“, яким кримських татар, кримчаків та караїмів наділено офіційним статусом корінних народів. Що це означає для них і для України? Як це сприятиме деокупації Криму? Хто такі корінні народи України? У які умови повертатимуться кримські татари додому після деокупації півострова? Перед показом фільму про це все можна буде дізнатися під час дискусії», — анонсують організатори.
Також вони нагадують сторінки нещодавньої історії кримськотатарського народу: на зламі 80–90-х кримські татари масово верталися в тоді ще радянський Крим, де стикалися з протидією місцевої влади та населення, нацькованого пропагандою:
«Доводилося постійно „проводити уроки історії“ та пояснювати місцевим, що вони також мають право вважати Крим своєю єдиною батьківщиною. У фільмі зібрані історії „самоповернення“ різних кримськотатарських родин, які починали нове життя в однаково важких умовах: без права на житло та землю, гідну роботу за освітою та з шаленим опором ще радянської бюрократії. Багатьом з них довелося вдруге втратити рідний дім після окупації півострова Росією у 2014-му».
Як повідомляють, під час події також можна буде долучитися до кампаній #PrisonersVoice та #ЧекаємоВдома:
«Підписати листівки політв’язням, більшість із яких кримські татари, можна буде біля спеціальної стійки кампаній #PrisonersVoice. Листи для політв'язнів — чи не єдиний зв’язок із зовнішнім світом. Вони нагадують ув’язненим, що про них не забувають, що за їхнє звільнення борються, і додають сил пережити ці випробування. Щоб нагадати про те, що відбувається в Криму, а також про те, що постраждалі кримчани — політичні в’язні, їхні родини та родини жертв насильницьких зникнень — це ті, кого ми всі очікуємо вдома <…> Гості показу можуть залишити повідомлення та слова підтримки на листівках, щоб наблизити момент повернення Криму додому».