У Вінниці активістки жіночих мусульманських організацій, що входять до Ліги мусульманок України, провели захід з нагоди Всесвітнього дня хіджабу.
Волонтери місцевого ісламського культурного центру постаралися, щоб акцію 13 лютого помітили, тому провели її не в ІКЦ — багато хто не зважиться сюди прийти через те, що, міфи та стереотипи про мусульман, на жаль, ще поширені, — а в громадському просторі КЦ «Галерея XXI». І розрахунок виявився правильним: серед десятків гостей заходу було багато немусульманок.
Як розповіла кореспонденту нашого видання вінницька активістка Наталя Хабібутдінова, організаторам акції вдалося створити довірчу атмосферу, і гості з задоволенням питали про релігію та традиції, приписи й заборони, почувши правдиві та відверті відповіді. Судячи з питань, багато хто досі впевнений, що мусульманки «страждають» через заборони, що їх нібито змушують носити закритий одяг, і що вони взагалі не мають жодних прав. Тому короткі, але інформативні лекції про статус і права жінок, закріплені в Корані, для багатьох були справжнім відкриттям: виявляється, Святе Письмо послідовників Ісламу майже півтори тисячі років тому наділило жінок-мусульманок правами, що їх у Європі жінки змогли здобути аж у XX столітті.
Подолати упередження допомогли й виступи дітей: театралізовані сценки у виконанні дівчаток викликали заслужені оплески. А йшлося про те, як вихованим у мусульманській традиції дівчатам складно протистояти нерозумінню з боку немусульманського оточення. Як примирити своє бажання виконувати приписи релігії та не завжди доброзичливе ставлення до хустки на голові? Як упоратися зі своїми сумнівами через глузування інших?…
У програмі були й бесіди на тему «Хіджаб і жіночність», «Міфи про хіджаб». Присутнім розповіли про значення та мету Всесвітнього дня — він і покликаний подолати негатив, спричинений незнанням, і підтримати права мусульманок.
У перервах між лекціями та бесідами відбувалися розіграші призів і вікторини. Одна з них була присвячена жінкам — не тільки мусульманкам, які досягли успіху в різних галузях, а й жінкам-немусульманкам. Також відбувся невеликий концерт, де присутні насолодилися мелодіями, виконаними на екзотичному для України музичному інструменті — уді, популярному в ісламському світі. Присутні дізналися, що уд не тільки попередник європейської лютні — він був завезений до Європи арабами в період ісламського завоювання Іспанії, — але й гітари.
Одна з активісток Вінницького ІКЦ, модельєр Нафіса, спеціально пошила для акції абаї — присутні могли не просто приміряти хустку чи шаль, вив’язані в мусульманському стилі, а й постати в цілісному образі східної жінки, вбраної за правилами хіджабу.
Звичайно, гості не тільки міряли вбрання, а й училися численних способів вив’язування головного убору. Без такого майстер-класу не обходиться жоден захід, присвячений хіджабу, до того ж учасниці могли навіть отримати вподобану хустку або шаль у подарунок. Багато хто лишився з покритою головою до кінця акції та навіть вирушив у такому вигляді додому.
Ще одна локація пропонувала майстер-клас розпису рук хною (мехенді). Чи треба казати, що охочі наносити хитромудрі арабески на п’ясті або покрити вишуканим візерунком свої долоні ставали в чергу!
Не нудьгували й діти, бо для них передбачили розваги та заняття. В ігровій формі їм пояснили ази планування справ і контролю досягнень: дітвора вчилася оформляти «Баночку щастя», куди, як у скарбничку, збирають бажання й наміри, а ще коротенькі звіти про успіхи, а в кінці певного періоду це все аналізують разом з батьками, що зможуть заохотити за старання та підказати, як досягти бажаного…
І хоча на гостей заходу чекало частування, не лишився без уваги й мініярмарок кондитерських виробів ручної роботи. Відвідувачі особливо відзначили домашній шоколад. Виторг буде не зайвий для багатодітної сім’ї однієї з вінницьких мусульманок. Також тут можна було придбати ароматичні олії, палантини, шалі, прикраси та халяльну косметику.
Взагалі, судячи з відгуків присутніх, акцію можна назвати успішною: багато хто зізнавався, що зустріч із мусульманками відкрила очі на помилкові уявлення про Іслам і його послідовників, і відтепер жінка в хіджабі не здаватиметься їм чимось далеким і небезпечним.