3 лютого виповниться 25 років встановлення дипломатичних відносин між Україною і Туреччиною.
— Туреччина — наш ключовий партнер у цьому регіоні. Країна послідовно підтримує територіальну цілісність і неподільність нашої держави, а також займає принципово важливу позицію у кримському питанні і, що дуже важливо, це партнерство підкріплене конкретними діями, — розповів Андрій Сибіга, Надзвичайний та Повноважний Посол України у Туреччині, під час
За словами Андрія Сибіги, «потеплішання» відносин між Туреччиною і РФ не погіршить
— Не потрібно розглядати наші відносини «у трикутнику» — у нас своя лінія. Ми чітко розуміємо інтереси один одного. Взаємодія України і Туреччини — це дуже вдалий приклад того, що відносини можна будувати за формулою, коли виграють обидві сторони, — підкреслив посол.
Він нагадав, що Турецька Республіка була одним зі співавторів резолюції ООН, яка визначає РФ агресором, а Крим — окупованою територією. Крім того, 31 грудня було підписано міжурядову угоду, відповідно до якої Туреччина щорічно надаватиме Збройним силам України близько $3 млн допомоги. Програма діятиме 5 років.
У дискусіях щодо «Турецького потоку» (міжнародний проект газопроводу, який планується прокласти на дні Чорного моря з Анапського району до Туреччини — ред.) Україна пропонує рішення, які б дозволити врахувати інтереси обох країн.
— Ми розуміємо бажання Туреччини диверсифікувати джерела постачання природного газу […], але «Північний
Він наголосив, що Україна виконуватиме усі свої зобов’язання щодо транзиту газу у Туреччину. Зараз через територію України Туреччина отримує близько 20% газу.
Економіка
Обсяги турецьких інвестицій в Україну за 2016 рік зросли на $60 млн, сягнувши $260 млн. Більшість із них — інвестиції у промисловість (30%) та комунікації, а також оптову і роздрібну торгівлю. Українські інвестори у Туреччині вкладають кошти переважно у промисловість та сферу послуг. За словами Андрія Сибіги, зараз у Туреччині близько 600 підприємств з українським капіталом.
Товарообіг між країнами за 2016 рік становить майже $4 млрд, хоча в останні роки спостерігається зниження на 20–25% щорічно.
— Ми бачимо головне завдання у тому, щоб припинити цю тенденцію і започаткувати ріст, — зазначив посол.
Ще тривають і переговори щодо зони вільної торгівлі. Із 22 тисяч позицій, які мають бути охоплені угодою, непогодженими залишилися близько 1800, розповів Андрій Сибіга.
За останній рік рекордно зріс туристичний потік — Туреччину відвідали понад 1 млн українців.
— Це на 50% більше, ніж у попередні роки. Кількість громадян Туреччини, які відвідали Україну, зросла на 30%, — зазначив посол і нагадав, що між Україною та Туреччиною діє безвізовий режим. Крім того, дозвіл на перебування громадян продовжили до 90 днів.
Покращилося транспортне сполучення: торік запустили регулярний рейс між Києвом і Анкарою та підписали угоду про комбіноване поромне сполучення. Загалом, щотижня між країнами відбувається 186 авіарейсів.
Гуманітарна підтримка
За два роки Туреччина надала 65 т гуманітарної допомоги для переселенців із Донбасу та мешканців «сірої зони». На оздоровленні в Анталії побували вже близько 300 дітей українських
Освіта
Кількість турецьких студентів, що бажають вчитися в Україні, торік майже подвоїлася. Крім того, досягли домовленостей про те, що в одному з університетів Анкари на кафедрі слов’янських мов розпочнуть викладати українську мову.
— Ми завершили переговорний процес щодо погодження Меморандуму про співпрацю між Міністерством освіти і науки України та Радою вищої освіти Туреччини. Цього року ми плануємо фіналізувати цей процес та укласти відповідну угоду, яка створить додаткові можливості для студентів з обох сторін, — зазначив Андрій Сибіга.
Взаємодія з діаспорою
На території Туреччини проживають близько 7 млн кримських татар. За словами Андрія Сибіги, вони є важливим «мостом» у двосторонніх стосунках.
— Під час візитів у регіони ми зустрічаємося із представниками місцевих організацій кримських татар. Обговорюємо наш порядок денний і з Мустафою Джемілєвим, — розповів Андрій Сибіга.
Також представники кримських татар зазвичай приходять на зустрічі посольства із українською діаспорою. Посольство і кримські татари спільно організовуватимуть заходи на пам’ятні дати.