Згідно з резолюцією ПАРЄ про визнання контролю Росії над територією Донбасу, українським громадянам відкривається можливість подавати в ЄСПЛ позови про матеріальну компенсацію від РФ.
На круглому столі в Києві відбулося обговорення на тему «Деокупація: як це працює?», під час якого українські експерти змогли висловити своє бачення повернення окупованих територій та розвитку Донбасу після деокупації, передає кореспондент QHA.
Консультант Комітету ВРУ з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Олена Маленкова зазначила, що 77% людей, які проживають на Донбасі, потребують психологічної допомоги. Крім того, що вони втратили житло, бізнес і свої підприємства, деякі з них втратили близьких.
— Багато людей втратили в економічному плані. І це не тільки грошові втрати, але і житла. Сьогодні житло на окупованій території продається за військовими цінами, які не відповідають колишнім розцінкам. Також були відтискання будинків, приміщень і підприємств. Це явище носило масовий характер. Ми з вами повинні вирішити, кому сьогодні пред’являти ці претензії. Росія повинна платити як репарації, так і повернути те, що вона вивезла. Ми знаємо, що були вивезені заводи з Луганської та Донецької областей, — сказала Олена Маленкова.
Радник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Олеся Цибулько продовжила тему репарацій, але зазначила, що це стало можливо через ухвалену ПАРЄ резолюції.
— Я б хотіла звернути увагу на резолюцію ПАРЄ, яка визнала ефективний контроль Росії за цією територією Донбасу. Це не окупація визнана, а ефективний контроль, і це дійсно перемога. Кіпру, наприклад, знадобилося 30 років, щоб ЄСПЛ ухвалив рішення про ефективний контроль Туреччини над територією острова. У нашому випадку це сталося дуже швидко, — заявила Олеся Цибулько.
Також вона сказала, що поки немає прямого вторгнення російських військ в Україну, а ми маємо замаскованих під бойовиків росіян. І це не регулярні частини, а так звані найманці. У Кіпрі була така ж ситуація, турецькі війська заходили тільки двічі. Так само і в Україні було пряме вторгнення російських військ під час Іловайського котла і в Дебальцевого. Але для визнання окупації України Росією за міжнародними нормами цього не достатньо.