Українська Гельсінська спілка з прав людини рішуче засуджує судові рішення військових судів РФ стосовно Лілі Гемеджі

Українська Гельсінська спілка з прав людини рішуче засуджує судові рішення військових судів РФ стосовно Лілі Гемеджі
Українська Гельсінська спілка з прав людини рішуче засуджує судові рішення військових судів РФ стосовно Лілі Гемеджі
06.11.2020
Оцініть статтю: 
(171 оцінка)
editor
Зображення користувача editor.

Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) вважає неприйнятними переслідування адвокатів і правозахисників в окупованому Криму і закликає світову спільноту стати на захист адвокатки Лілі Гемеджі, яка піддається тиску з боку окупаційної влади.

УГСПЛ вважає, що саме активна позиція пані Гемеджі, яку вона демонструє у політично мотивованій справі Сервера Мустафаєва, стала основною причиною для винесення судового рішення щодо неї як адвокатки і правозахисниці, згідно з яким вона має бути притягнута до відповідальності і позбавлена права на здійснення адвокатської діяльності.

Відповідне звернення поширено на сторінці Української Гельсінської спілки з прав людини в соцмережі Фейсбук.

«17 серпня 2020 року Південний окружний військовий суд у м. Ростові-на-Дону виніс окрему ухвалу, яка може стати підставою притягнення адвоката Лілі Гемеджі до відповідальності і позбавлення її права на здійснення адвокатської діяльності. За твердженнями суду, Ліля Гемеджі нібито проявляла неповагу до суду, допускала неодноразові порушення регламенту судового засідання, вступала в суперечку з головуючим, не підкорялася вимогам судового пристава. Це стало причиною винесення ухвали суду і направлення її до адвокатської палати для вжиття заходів щодо захисника. 27 жовтня 2020 року, незважаючи на обґрунтовану скаргу представників Гемеджі, апеляційний суд залишив окрему ухвалу без змін», — зазначено в публікації.

Як нагадує УГСПЛ, Ліля Гемеджі є адвокатом правозахисника Сервера Мустафаєва, інтереси якого вона представляла в суді декілька років поспіль.

«16 вересня 2020 року той самий військовий суд засудив Мустафаєва на 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Активіст визнаний Amnesty International в’язнем совісті. Окрім цього, Ліля виступає захисницею кримчан в інших політично мотивованих кримінальних справах, порушених після окупації Росією Кримського півострова. УГСПЛ має всі підстави вважати, що саме активна позиція Гемеджі як адвокатки і правозахисниці у політично мотивованій справі Сервера Мустафаєва стала основною причиною для винесення вказаного судового рішення щодо неї», — зазначається у Зверненні.

На думку УГСПЛ, такі дії російських судів у дійсності мають на меті відсторонити адвоката Гемеджі від здійснення професійної діяльності і створити перешкоди у захисті осіб, «невигідних» Російській Федерації і її окупаційному режиму в Криму.

Як вважають фахівці УХСПЛ, винесена ухвала відносно пані Гемеджі спрямована на «породження незворотного, охолоджуючого ефекту на професійну діяльність адвоката як у рамках цієї справи, так і загалом».

Українська Гельсінська спілка з прав людини рішуче засуджує судові рішення військових судів РФ стосовно Лілі Гемеджі і вимагає їх скасування. Оскільки подібні дії є свідченням упередженості судів РФ щодо адвокатів, які захищають права кримчан у судах, а особливо у політично мотивованих справах (раніше УГСПЛ разом з Regional Center for Human Rights систематизували подібні порушення за 2014–2018 роки. Результатом є звіт «Адвокати в окупації» https://bit.ly/3l3lIBN ) .

«Такого роду тиск на адвокатів українських громадян нівелює їхнє право на справедливий суд, гарантоване Європейською конвенцією з прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована в тому числі і Російською Федерацією, і збільшує перелік злочинів окупаційної влади Криму проти громадян», — підсумовує УГСПЛ своє Звернення на захист кримської адвокатки і правозахисниці Лілі Гемеджі у зв’язку з її незаконним притягненням до відповідальності.

Також УГСПЛ закликає поширювати текст цього Звернення.

Нагадаємо, що перший заступник міністра закордонних справ Еміне Джапарова заявила, що намагання російського суду притягнути до відповідальності кримську адвокатку Лілю Гемеджі є проявом тиску на правозахисників, які захищають людей від свавілля окупантів.

Також нагадаємо, що Ліля Гемеджі стала лауреаткою премії уряду Нідерландів «Тюльпан прав людини».

Цю урядову нагороду, ініційовану МЗС Нідерландів, з 2008 року щорічно присуджують правозахисникам і організаціям, які підтримують права людини на глобальному рівні.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.