Чернівці відвідали єрархи основних світових конфесій, щоб продемонструвати дружбу та підтримку миру в Україні. 12 квітня делегація релігійних лідерів високого рівня відвідала з історичним візитом табори біженців і місто Чернівці. Зустріч представників церков і релігійних організацій з містянами та вимушеними переселенцями відбулася в Чернівецькому обласному музично-драматичному театрі.
Учасниками заходу, присвяченого жертвам бомбардувань Маріуполя, були, зокрема, колишній великий муфтій Боснії і Герцеговини Мустафа Церич, президент Всесвітнього конгресу боснійців (2012–2020); великий імам Ях’я Паллавачіні, президент та імам Ісламської релігійної громади Італії, радник із питань ісламу Міністерства внутрішніх справ, Міністерства закордонних справ і Міністерства освіти Італії.
У міжнародній зустрічі взяли участь і представники українських мусульман, прихожан мечетей ДУМУ «Умма» та організацій, що є членами Конгресу мусульман України: імам Ісламського культурного центру Запоріжжя («Віра») Мухаммад Мамутов, імам та очільник релігійної громади «Бісмілля» з Сєвєродонецька (Луганська обл.) Темур Берідзе та Танзіля Іса — представниця Ліги мусульманок України, голова жіночої громадської організації «Сафія».
До складу міжконфесійної делегації також увійшли: англіканський архиєпископ Ровен Вільямс (Велика Британія), почесний архиєпископ Кентерберійський, що представляє нинішнього архиєпископа Кентерберійського; митрополит Никитас Луліас, греко-православний архиєпископ Великої Британії при Вселенському патріархаті, що представляє Патріарха Варфоломія; рабин Джонатан Віттенберг (Велика Британія), президент Ради християн і юдеїв, старший рабин консервативного юдаїзму; Массімо Фусареллі (Італія), головний настоятель францисканського Ордену менших братів; рабин Даніель Кон (Ізраїль), головний рабин Бат-Аїн; сестра Гіак Нгієм (буддистка, Франція), настоятелька буддійського монастиря Дім Натхнення (Maison de l’Inspir); Свамі Сарвапріянанда (США), духовний лідер Товариства Веданти Нью-Йорка; сестра Морін Ґудман (Велика Британія), Міжнародний центр «Брахма Кумаріс» та освітня ініціатива «Живі цінності»; Свамі Рамешварананда (Іспанія), представник індуїстського чернечого ордену Адвайта-веданти, президент Phi Foundation, тощо.
Подія є спільною ініціативою Джеймса Стернліхта, засновника Департаменту миру, та рабина Алона Ґошен-Ґотштейна, засновника та директора Міжконфесійного інституту Іллі. Захід відбувся підтримки та натхнення Glocalities.
На зустрічі духовні лідери розповіли, що приїхали до України, щоб бути поруч з українцями, почути біженців, підтримати наш народ, щоб, засудивши насильство, показати силу і братерство, поділитися миром, любов’ю, дати надію. Вони заявили, що всі духовні лідери повинні щось робити в цій ситуації, адже байдужість — найбільший гріх.
Рабин Алон Ґошен-Ґотштайн, модератор заходу, сказав:
«Ми тут зібралися не для того, щоб обговорювати політичні питання — ми хочемо бути разом із вами. Світ бачить, як страждає Україна, відчуває біль, що його відчуває Україна. Ми вирішили приїхати сюди з місією солідарности, щоби донести до вас нашу турботу й дати вам слова розради».
Як розповів нашому кореспонденту імам Мухаммад Мамутов, попри всю важливість цієї події, зустрічі релігійних лідерів із багатьох країн світу саме в Україні, сподівання українців почути не тільки «слова розради», а й чітко артикульовану позицію засудження агресії не справдилися:
«Коли я дізнався, що приїжджають релігійні лідери різних конфесій підтримати Україну, я очікував, що буде засудження ними російської агресії, підтримка нас як сторони, що мусить боронитися, адже насправді сили нерівні. Але на заході не прозвучало засудження агресії — лише заклики до милосердя, прощення, співали пісні та медитували…»
На заході відбулось особисте знайомство українського імама Мухаммада Мамутова та боснійського муфтія Мустафи Церича, з ініціативи останнього. У приватній бесіді шейх Церич, зокрема, щиро цікавився життям українських мусульман, долею кримських татар на окупованому півострові.
У своєму виступі духовний лідер мусульман Боснії і Герцеговини, нинішній голова Всесвітнього конгресу боснійців, зауважив, що він сам родом із Сараєва, тож знає, що переживають тепер українці. Він високо оцінив моральний дух наших земляків:
«Бог кличе до миру. Дорога Україно, ви народилися з потенціалом, з добром і довірою, з ідеалами та мріями, з величчю, з крилами! Вам не належить повзати, тож не повзайте! Ви маєте крила, навчіться ними користуватися й літайте!».
Архиєпископ Роаен Вільямс пообіцяв, що представники різних конфесій боротимуться, щоб захистити людську гідність у світі:
«Ми, хто приїхав до вас — не пророки. Ми ваші ближні, співвіряни. Ми тут через те, що ці події викликали хаос у нашій душі. Щодня вмирають люди, мільйони стали переселенцями. Ми хочемо почути те, що ви хотіли б сказати, хочемо допомогти, щоб ваш голос почули у світі. Ми будемо залишатися поруч із вами. Найменше, що ми можемо зробити, — бути тут, сидіти поруч із вами, поміж вас. Для нас це спосіб показати, що хоча ми і з різних країн, але під загрозою і наше життя, і наша надія. Не може бути банальних слів розради. Наша громада, можливо, не змінить обставин конфлікту, але ми можемо говорити про загальнолюдську гідність і будемо боротися, аби вона була захищена у світі».
Довідка. Міжконфесійний інститут Іллі (Elijah Interfaith Institute), заснований 26 років тому — неприбуткова організація, спонсорована ЮНЕСКО. Вона об’єднує світових релігійних лідерів і відомих учених.
Департамент миру — неприбуткова організація (США), що впливає на інвестиції, державну політику, науку, релігію та філантропію.
Glocalities — міжнародне дослідницьке агентство з Амстердаму, що спеціалізується на глобальних знаннях на основі цінностей, способу життя та культури.