За сім місяців 2021 року до Криму прибуло понад 20 тис. осіб, водночас півострів покинуло понад 13 тисяч.
Про це повідомляє інформаційне видання «Під прицілом» з посиланням на Кримстат.
З 20 423 людей, що прибули до Криму від початку 2021 року до кінця липня, майже 12 тис. — приїжджі з Росії. Ще близько 8 тис. осіб прибули з країн СНД. Основна маса мігрантів із пострадянських країн припадає на долю Узбекистану та України.
Проти минулого року на 14 % зросла кількість кримчан, що покинули півострів.
Після анексії Криму у 2014 році туди переїхали сотні тисяч громадян країни-окупанта з різних регіонів. Ще у 2019 році в доповіді генерального секретаря Організації об'єднаних націй (ООН) Антоніу Гутерріша про ситуацію з правами людини в включеному Росією Криму констатувалося: РФ свідомо змінює склад населення півострова, порушуючи при цьому 4-ю Женевську конвенцію.
Українська влада й експерти також не раз заявляли про «детатаризацію» — сотні тисяч людей, переселених з усієї Росії на півострів з метою зміни національного складу населення регіону, та про те, що російська влада вживає заходів, які примушують тих, хто не згоден з окупацією, покинути півострів.
Лише за 2014–2018 роки в Крим були переселені понад 140 тисяч російських громадян, а станом на 1 січня 2021 року офіційна статистика окупантів оцінює кількість росіян, що переїхали до Криму на ПМЖ, у 193 425 осіб. До того ж цей показник не враховує міграцію в місто Севастополь, що є окремою від АР Крим адміністративно-територіальною одиницею, а також не враховує міграцію з інших країн.
Про те, як діє «міграційна зброя» Росії в Криму, ішлося в публікації газети «День», де наведена офіційна статистика окупаційних органів і сказано, що в Криму відбувається саме заміна населення: заміщення тих, що виїжджають тими, хто приїжджає з-поза меж півострова.
Усі роки окупації у Криму відбувається дуже значний — його можна порівняти з зовнішньою міграцією до Криму — виїзд жителів півострова на постійне проживання за його межі.
У 2014-му, в перший рік окупації, адекватна статистика міграції не велася. Але порівняння міграційних потоків за період окупації з 2014 до 2020 року наочно ілюструє, як відбувається заміна населення. Замість 135 212 кримчан, що виїхали у 2014–2020 роках на постійне проживання за межі півострова, до Криму з-за його меж на постійне проживання офіційно переїхали за той самий час 201 420 «колоністів», тобто в півтора раза більше.
До цього міграційного балансу слід додати приблизно 70 тис. жителів Криму, які 2014 року покинули його з політичних мотивів та стали «внутрішньо переміщеними особами» в Україні або емігрантами в різних країнах Європи.
Андрій Клименко, головний редактор «BlackSeaNews», в червні 2017 року написав про демографічні маніпуляції:
«Демографічна ситуація в Криму розглядається в Росії винятково в контексті формування… лояльного населення, яке обійдеться для держскарбниці не дуже дорого в сенсі ціни підтримки життя. При цьому воно повинно бути нездатним до громадянського протесту або інших формам політичної активности».