За перших 3 місяці 2019 року в окупованому Криму зафіксували 45 обшуків, 52 затримання, 61 допит, 97 арештів. Також зафіксовано 171 порушення права на справедливий суд, 32 порушення права на найвищий досяжний рівень фізичного і психічного здоров’я і 32 випадки етапування політв’язнів з окупованого Криму на територію Російської Федерації.
Про це повідомили активісти Кримськотатарського ресурсного центру на прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.
Як повідомляє Український кризовий медіа-центр, ці дані ґрунтуються на моніторингу, проведеному активістами Меджлісу кримськотатарського народу, Кримськотатарського ресурсного центру і «Кримської солідарності», а також на інформації інших правозахисних організацій та ЗМІ.
Про результати моніторингу йшлося на прес-конференції в Українському кризовому медіа-центрі (UCMC).
У кожній з категорій половина або більше випадків стосувалися представників кримськотатарського народу. Найпоширеніша підстава для проведення всіх репресивних заходів — нібито участь у заборонених організаціях, зокрема «Хізб-Ут-Тахрір», «Свідки Єгови», а також членство у «незаконних збройних формуваннях».
За даними активістів, у березні силові структури окупаційної влади здійснили рекордну кількість обшуків за рік, під час яких було затримано більше 20 осіб. Зафіксовані випадки, коли силовики підкидали заборонену літературу на місці проведення обшуку.
«Варто зазначити, що були випадки затримання і тих людей, які раніше демонстрували свою проросійську позицію, зокрема відомо про арешт «екс-президента» Криму Юрія Мєшкова, проросійських блогерів», — зазначив Ескендер Барієв.
Із зафіксованих 97 арештів, 39 — нові арешти, 58 — продовження терміну утримання під вартою. Заочно заарештували й оголосили у розшук й Ескендера Барієва. Кільком із політв’язнів у цей період винесли вироки.
«Окупаційні суди регулярно виносять незаконні вироки, продовжують терміни утримання під вартою, відхиляють клопотання захисту і діють з порушенням і російського законодавства, і міжнародних стандартів. На сьогодні під вартою незаконно утримують понад 100 осіб», — розповів Ельвір Сагірман, менеджер з комунікацій Кримськотатарського ресурсного центру.
За даними Кримської правозахисної групи, за січень-лютий до окупаційних судів Криму надійшло щонайменше 7 справ проти жителів Криму за ухилення від служби у Збройних силах РФ. У лютому винесли 7 нових вироків за ухилення від військової служби.
Повідомляють про щонайменше 2 випадки, коли батьків дітей-кримських татар у школі наполегливо закликали відмовитися від вивчення рідної мови. За словами журналіста Шевкета Ганієва, такі випадки зафіксовані у середній загальноосвітній школі № 8 у Сімферополі і (за різними джерелами Кримськотатарського ресурсного центру) в одній зі шкіл у Феодосії.
Детальна інформація про кожну з категорій порушень наведена у презентації.