В Україні святковим днем Ід аль-Фітр (Рамадан-Байрам) буде 15 червня 2018 року.

В Україні святковим днем Ід аль-Фітр (Рамадан-Байрам) буде 15 червня 2018 року.
В Україні святковим днем Ід аль-Фітр (Рамадан-Байрам) буде 15 червня 2018 року.

Цього року молодик, що символізує закінчення Священного місяця Рамадан астрономічно відбудеться у середу 13 червня о 19.43 за Гринвічем, але його неможливо буде побачити ніде у світі, тому наступного дня пост продовжується, і це буде 30-й та останній день Священного місяця Рамадан 1439 року хіджри. Проте у четвер 14 червня молодик місяця Шауваль буде добре видно в Африці, Південній Америці, Північній Америці, Океанії, та на півдні Аравійського півострова (див. додане графічне зображення). Без сумніву, молодий півмісяць побачать багато мусульман на цих континентах.

Слідуючи настанові Посланця Аллага пророка Мухаммада (мир йому!): «Побачивши молодика, - постите. І побачивши його знову (через місяць), - завершуйте піст», - ми зобов’язані приймати свідоцтво про завершення Рамадану, навіть якщо в нашій країні молодик не було видно, - нагадує Муфтій Духовного управління мусульман України “Умма” шейх Саід Ісмагілов.

Духовне управління мусульман України «Умма» оголошує святковим днем свята Ід аль-Фітр (Рамадан-Байрам) 15 червня.

Відповідно, саме цю дату рекомендувала визнати святковим днем Ід аль-Фітр (Рамадан-Байрам) і Європейська Рада з фатв та досліджень.

Ті з мусульман, хто не встигне  сплатити Закят-аль-Фітр увечері останнього дня посту, зроблять це  наступного ранку, перед святковою молитвою. Цьогоріч розмір Закяту визначено в 100 гривень. Про це також нагадує Муфтій Саід Ісмагілов:

Духовне управління мусульман України «Умма» визначило Закят аль-Фітр на 2018 рік (1439 рік за хіджрою) у кількості 100 гривень з особи: саме така сума зараз потрібна для придбання 1 саа (2,176 кг) рису. Втім, вірянин за бажання може сплатити й більше, якщо має таку можливість.

Нагадаємо, розмір цієї виплати визначають згідно з хадісом від Ібн Умара:

«Пророк Мухаммад (мир йому і благословення!) зобов’язав сплатити один са'а (2,176 кг) фініків чи зерна у якості Закят аль-Фітр за кожного мусульманина: молодого й старого, чоловіка й жінку, вільного й невільника». Цю милостиню слід сплатити до початку святкової молитви в день свята Ід аль Фітр (Ураза-байрам).

Шаріатським комітетом ДУМУ «Умма» за основу обчислень узято середню вартість рису, бо це одна з найуживаніших зернових культур в Україні. Закят аль Фітр можна сплатити в мечетях ДУМУ «Умма» та ісламських культурних центрах, де буде встановлено спеціальні скриньки для пожертв. Зібрані кошти розподілять між нужденними.

Пророк (мир йому і благословення) оголосив Закят аль Фітр умовою прийняття посту кожного мусульманина, хто має таку кількість їжи, що потрібна для харчування його родини на найближчу добу. Голова сім’ї повинен сплатити Закят аль Фітр за себе й за всіх, кого він утримує: за дружину, дітей, літніх батьків, що живуть із ним, і навіть слуг. Невиплата Закяту аль Фітр — є гріхом, що позбавляє можливості завершити піст гідним чином.

Щодо часу виплати, то деякі богослови рекомендують сплатити Закят аль Фітр увечері останнього дня посту або наступного ранку, перед святковою молитвою, в той час як інші допускають виплату у будь-який день Рамадану. Рекомендуємо дотримуватися другої думки, якщо ви не передаєте Закят аль-Фітр незаможній людині особисто: адже добродійні фонди й мечеті потребують часу, щоб розподілити зібрані кошти й передати їх адресатам перед святом, а ті мають встигнути придбати все для свого святкового столу.

Що стосується питання виплати Закят аль-Фітр грошима, то це дозволено згідно Шаріату і більше підходить для досягнення шаріатської мети, яка полягає в покращенні становища бідних мусульман та забезпечення їх потреб в день свята. А те, що в хадісі згадані кілька видів продуктів, то вони згадані для полегшення виплати Закят аль-Фітр, а не для обмеження Закят аль-Фітр лише цими продуктами. Як сказав пророк, ( Нехай благословить його Аллаг!): «Позбавте їх (нужденних) від потреби підходити до людей з проханнями в цей день». А позбавлення від потреб зараз досягається грошима, а не зерном, і тому відповідно до цього дається сучасна фатва, оскільки виплата Закят аль-Фітр грошима  більш відповідає цілям шаріату, і в цьому більше користі для бідних мусульман.

І відповідно до цієї думки діяла група праведних попередників з перших сподвижників, таких як халіф Умар ібн аль-Хаттаб, його син Абдуллаг, Ібн Мас'уд, Ібн Аббас, Муаз ібн Джабаль, Муавія ібн Абі Суфьян та інші, нехай буде задоволений ними Аллаг. І цю думку підтримувало багато табіїнів та праведних попередників, таких як халіф Умар ібн Абдульазіз - він написав про це своїм намісникам в областях, а також Хасан аль-Басрі, Абу Ісхак ас-Сабії та інші.

Виплату Закят аль-Фітр грошима дозволяє мазгаб ханафітів, групи малікітів, про дозвіл діяти у відповідності до цього дав фатву Шихаб ар-Рамлі, і це одна з двох думок, переданих від імама Ахмада ібн Ханбала, і вважав цю думку аргументованою Ібн Таймія, за умови, що в виплаті Закят аль-Фітр грошима буде більше користі. Також цю думку підтримували такі імами як Суфьян ас-Саури, Ісхак ібн Рахві, Абу Саур. І це мазгаб імама аль-Бухарі в його «Сахих».

Сказав імам ат-Тахаві: «Виплата вартості зерна грошима є кращою, оскільки це більш підходить для створення корисного ефекту для бідняка. Адже він може купити на це то, чого потребує саме в цей час. А причини згадки (в хадісах) пшениці та ячменю полягає в тому, що в Медині в той час торгівля відбувалася за допомогою них. А в наших землях торгівля відбувається за допомогою грошей, і це найкорисніше з майна, і виплачувати грошима - краще».

І саме так належить діяти, вважаючи, що в цьому більше користі.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.