Станом на кінець 2017 року, на строкову службу до російської армії призвали близько 5 тисяч жителів анексованого Криму, спостерігається тенденція до збільшення кількості призовників.
Про це в ефірі Радіо Крим.Реаліі заявила член Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова. За її словами, на півострові стали порушувати кримінальні справи про ухилення від служби в російській армії.
«Ми зараз якраз розробляємо рекомендації, як діяти в подібних ситуаціях. Головна лазівка - не ставати на військовий облік, тоді відкриють лише адміністративну справу. Щоправда, зробити це складно, тому що на облік масово ставлять і школярів, і студентів. Так, в колишньому ТНУ, нинішньому «Кримському федеральному університеті», навіть не видають дипломи без військового обліку », - зазначила Сєдова.
Більш того, підкреслила правозахисниця, в соцмережах співробітники кримських військкоматів знаходять тих молодих людей, хто виїхав на материкову Україну і погрожують їм розшуком.
«У самому Криму призов до армії виставляють як свято, і багато хто обманюються, а потім страждають через нестерпні умови», - заявила Сєдова.
Раніше "Кримська правозахисна група" звернулася до кримчан з проханням повідомляти про факти призову на строкову службу до російської армії з території анексованого півострова.
«Проведення призову жителів окупованих територій до лав армії держави-окупанта, а також безперервна на території Криму пропаганда служби в Збройних Силах Російської Федерації порушують статтю 51 Конвенції про захист цивільного населення під час війни (Четвертої Женевської Конвенції), а переміщення призваних громадян України з окупованої території на територію Російської Федерації порушує статтю 49 цієї Конвенції», - нагадали правозахисники.
Кримська правозахисна група готова на анонімній основі прийняти матеріали, що підтверджують військовий призов в Криму (повістки, фото- і відеоматеріали).
Після окупації Криму російська влада четвертий рік поспіль продовжує набір кримчан до лав своєї армії. Масованою пропагандою служби в Збройних силах Росії супроводжуються багато масових заходів на півострові. Кримчан на вулицях зазивають на службу в російську армію всупереч міжнародному законодавству і рішенням Генасамблеї ООН, які це забороняють.
Верховна Рада України офіційно оголосила 20 лютого 2014 року початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією. 7 жовтня 2015 року президент України Петро Порошенко підписав відповідний закон. Міжнародні організації визнали окупацію і анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу ввели ряд економічних санкцій.