На прес-конференції «Кримські татари в Криму: народ-заручник», що відбулася 6 квітня в Укрінформі з ініціативи Міністерства інформаційної політики України, Уповноважений Президента з питань кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв заявив, що за час окупації півострова репресії проти тих, хто залишився вірним своїй державі, тільки посилювалися.
− На сьогодні 13 наших співвітчизників перебувають у в’язницях. За два роки відбулося понад 200 обшуків, 95% з яких − у будинках, школах, мечетях кримських татар. Приводом для них, як правило, є пошуки зброї або забороненої літератури. Термін «заборонена література» давно забутий в Україні, але Росія зробила величезний список книг, які, виявляється, громадянам читати не можна, а їх зберігання є кримінальним злочином. Люди, які приходять з обшуками, самі не знають, яка література є забороненою і, як правило, забирають все, що написано не російською мовою, − розповів Мустафа Джемілєв.
За словами політика, ці обшуки проводяться навіть з порушенням процесуального законодавства самої Російської Федерації. Як правило, у правоохоронців немає жодних документів: постанови суду або прокуратури. Мало того, навіть якщо двері відкриті, то їх все одно намагаються зламати, на обшук приїжджають 20−30 озброєних людей в балахонах з метою нагнати страх на людей.
− Найжахливішим є те, що зникають люди. Іноді ми знаходимо їх тіла. На сьогодні кількість наших зниклих людей − 22 людини, але насправді їх може бути значно більше, − зазначив народний депутат.
За його словами, кримська влада не тільки не вживає жодних заходів щодо розшуку тих, хто викрав і вбив цих людей, але навіть намагається використовувати факт зникнення людей для тиску на інших. Наприклад, під час допитів найбільш стійким нагадують про зниклих.