Проти мешканки Ялти Еліни Мамедової порушили кримінальну справу за три репости у соцмережі «ВКонтакте». Записи з декількох проукраїнських груп датовані 2014–2015 роками. Це не авторські тексти Еліни, а скопійовані матеріали.
Наразі стосовно неї порушено кримінальну справу за ст. 282 ч. 1 Кримінального кодексу Росії (збудження ненависті і ворожнечі, приниження людської гідності). З червня 2018 року Мамедова перебуває під підпискою про невиїзд. Засуджені за статтею, яку приписують Еліні, караються штрафом, примусовими роботами або позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.
Візит російських силовиків до жінки відбувся 13 червня в 10.30, вони приїхали під будинок, де живе Еліна з батьками і своїм цивільним чоловіком. Провели «обстеження приміщення», вилучивши при цьому техніку: два телефони, два планшети, нетбук, системний блок і жорсткі диски. Співробітники ФСБ Росії приїхали не самі, розповідає Лутфіє Мамедова, мати Еліни. Того ранку вона відкрила їм хвіртку.
— Вони понятих з собою привезли — двоє молодих людей, хлопець і дівчина. Всі співробітники були одягнені в цивільне, але я відразу зрозуміла, хто вони такі і чого приїхали, — згадує Лутфіє.
Як раніше повідомляло видання Крим. Реалії, 15 червня адвокат Міжнародної правозахисної групи «Агора» Олексій Ладін повідомив, що призначена психолого-лінгвістична експертиза.
— Експертизу проводитиме експерт Кудасова, з якою я неодноразово стикався в інших подібних кримінальних справах в Криму. Я впевнений майже на 100%, що її висновок підтвердить версію слідства. Тому планую залучити незалежного фахівця, — зазначив Ладін.
Три записи, які й стали основою для порушення кримінальної справи, датовані 2014–2015 роками. Згідно з протоколом, перевірка за ними почалася в 2017 році, а з візитом у будинок Мамедових силовики прийшли в червні 2018 року. Еліна каже, що не пам’ятає точних цитат у цих записах.
— Я не можу сказати, що там було щось проти росіян. Це було проти тих людей, які прийшли на територію моєї країни — України — зі зброєю і за допомогою вбивств і насильства створювали тут свій порядок, — каже дівчина.
Першопричиною порушення справи проти неї Еліна вважає донос від сусідів:
— Вони ще за України писали різні кляузи на мого батька. Мовляв, у нас будинок великий, багато домашніх тварин, всі діти в університетах вчаться — щось тут не чисто. Я це як заздрість банальну розцінюю, звичайно.
Еліна каже, що вона відчуває постійну підтримку.
— Мені дуже багато пишуть в Фейсбуці і знайомі, і незнайомі люди, підтримують. Завдяки тому, що новину про обшук у мене рознесли багато ЗМІ, навіть вже знайомі в Німеччині в курсі — злякалися, звичайно. Загалом, одну мене ніхто не залишає, — зазначає дівчина.
Після анексії в Криму фактична російська влада практикує масові обшуки у незалежних журналістів, громадських активістів, активістів кримськотатарського Національного руху, членів Меджлісу кримськотатарського народу, а також кримських мусульман, підозрюваних у зв’язках із забороненою в Росії організацією «Хізб ут-Тахрір».