Міжнародний трибунал ООН щодо колишньої Югославії (МТКЮ) у середу, 29 листопада, підтримав вироки шістьом боснійським і хорватським політичним і військовим лідерам, яких у 2013 році було засуджено за воєнні злочини, а саме участь в кампанії «етнічних чисток» проти боснійських мусульман під час війни в Боснії.
Серед ув’язнених — колишній міністр оборони Хорватії Ядранко Прліч і хорватський генерал Слободан Пральяк. Обоє були лідерами самопроголошеної Хорватської республіки Герцег-Босна, що утворилася в 1991 році в результаті розпаду Югославії. Прліча, лідера самопроголошеної держави, засудили до 25 років позбавлення волі, Пральяка — до 20 років в’язниці. Під час конфлікту в Боснії і Герцеговині останній командував хорватськими ополченцями. Судом доведено вчинення ним масових вбивств, переслідувань, згвалтувань і тортур мусульман під час кампанії етнічних чисток, зокрема щодо етнічних сербів і боснійців. Суд визнав, що метою армії Пральяка було вигнання мусульманського і іншого нехорватского населення з метою створити нову державу на місці Боснії і Герцеговини.
Під час засідання Гаазького трибуналу Слободан Пральяк випив отруту і помер, що, втім, не вплинуло на вирок суду.
Нагадаємо, МКТЮ було створено Організацією Об’єднаних Націй в 1993 році. Під тиском США та інших західних країн після підписання в 1994 році Вашингтонської угоди самопроголошена Хорватська республіка Герцег-Босна перестала існувати. Документ передбачав припинення бойових дій між боснійськими мусульманами і боснійськими хорватами, об’єднання територій в Федерацію Боснії і Герцеговини. Край боснійському конфлікту поклала Дейтонська угода 1995 року, якою визначено повоєнний устрій країни.
Раніше, 22 листопада, МТКЮ засудив 75-річного боснійсько-сербського генерала Ратко Младіча до довічного ув’язнення. Суд визнав, що генерал був причетний до військових злочинів, скоєних у Сребрениці, де було знищено 8 тис. мусульман).
Джерела: ЗМІ