Місія Управління Верховного Комісара ООН з прав людини в Україні продовжує фіксувати застосування репресій проти членів Меджлісу в окупованому Криму, переслідування кримських мусульман і звертає увагу на те, що порушення резолюції Генеральної Асамблеї ООН 68/262 про територіальну цілісність України негативно впливає на дотримання прав людини у Криму.
У звіті згадані проблеми, що «викликають стурбованість», у сфері дотримання прав людини: «… зловживання нормами щодо боротьби з екстремізмом і тероризмом з метою ввести кримінальну відповідальність за висловлення ненасильницьких поглядів, думок і переконань; жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження і покарання; порушення належної правової процедури, зокрема права на безперешкодний доступ до адвоката. Довільне затримання осіб, обвинувачених в „сепаратизмі“».
Місія УВКПЛ зафіксувала кілька випадків утисків прав і продовження застосування санкцій щодо членів Меджлісу, що розцінюється як довільне затримання. 7 вересня 2016 року заступник голови Меджлісу Ільмі Умеров був виписаний з психіатричної лікарні, куди він був примусово поміщений 18 серпня за рішенням кримського «суду». Умеров звинувачується в закликах до порушення територіальної цілісності Російської Федерації, і йому загрожує позбавлення волі на термін до 5 років. УВКПЛ вважає, що примусове поміщення Умерова в психіатричну лікарню на три тижні могло розцінюватися як жорстоке поводження. Нині Умеров перебуває на волі, але йому заборонено виїжджати з Кримського півострова. 7 листопада російський адвокат Умерова Микола Полозов повідомив українському засобу масової інформації про те, що на нього тисне Федеральна служба безпеки (ФСБ) Російської Федерації з тим, щоб він відмовився від захисту Умерова.
Про це йдеться в
Як наголошується у звіті, тривале судове переслідування
Тим часом кореспондент інформаційного агентства QHA цитує висловлювання глави моніторингової місії ООН Фіони Фрейзер:
— Поки нам відмовляють у доступі в окупований АРК, ми використовуємо мережу контактів для здійснення моніторингу ситуації з правами людини там відповідно до Резолюції ГА ООН 68262 «Про територіальну цілісність України». Ми задокументували застосування покарань до членів Меджлісу, зокрема і свавільні затримання. А члени так званого кримського осередку «Хізб
Крім того, Фіона Фрейзер закликала приєднатися до ініціативи ООН під гаслом «Захисти права іншого», який буде актуальним протягом 2017 року.
Раніше (у вересні 2016 року) в ООН висловили занепокоєння незаконним переслідуванням заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова в анексованому Криму.
Нагадаємо, 15 листопада Третій комітет Генеральної Асамблеї ООН ухвалив запропонований Україною проект резолюції «Положення у сфері прав людини в Автономній Республіці Крим і місті Севастополь (Україна)». У резолюції відзначена «тимчасова окупація» Криму Російською Федерацією, а також підтверджено невизнання його «анексії». Крім того, в ній міститься заклик до Російської Федерації як до «окуповуючої держави» негайно покласти край «всім утискам прав людини стосовно жителів Криму» і забезпечити належний і безперешкодний доступ на територію півострова. Генеральному секретарю ООН пропонується, зокрема на основі консультацій з Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини, «вишукувати шляхи і засоби», що дозволяють забезпечити доступ до Криму регіональним і міжнародним механізмам зі спостереження за станом у сфері прав людини, а УВКПЛ пропонується підготувати тематичну доповідь про стан у сфері прав людини в Криму до 72- ї сесії Генеральної Асамблеї ООН.
Крім того, 14 листопада Канцелярія Прокурора Міжнародного кримінального суду випустила свій щорічний звіт про дії за попереднім розслідуванням. У цьому звіті Канцелярія Прокурора визнала, що Кримський півострів перебуває у стані окупації Російською Федерацією. Відповідно, під час аналізу фактів і ймовірних злочинів, скоєних у Криму, Прокурор застосовуватиме право міжнародних збройних конфліктів.
Увесь звіт — за посиланням.
Про ситуацію в Криму можна також дізнатися з інтерв’ю глави Моніторингової місії ООН з прав людини Фіони Фрейзер і фахівця з прав людини Марка Бояніка, що займається моніторингом ситуації в анексованому Криму (опубліковано в Крим. Реалії).