14 листопада Третій комітет 72-ої сесії ГА ООН схвалив проект резолюції «Стан з правами людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь (Україна)». Співавторами документа стали 42 країни з різних куточків світу і, незважаючи на шалений тиск з боку Російської Федерації, «за» документ проголосували 71 держава, проти виступили 25 і 77 утрималися.
Ухвалу резолюції Президент України Петро Порошенко вважає потужним сигналом російській окупаційній владі щодо міжнародної єдності і солідарності стосовно деокупації Криму:
— Вітаю рішення Третього комітету щодо посиленої резолюції ГА ООН про стан прав людини в Криму! — йдеться у вітанні Президента України. — Вдячні співавторам рішення та всім нашим союзникам за потужний сигнал російській окупаційній владі щодо міжнародної єдності і солідарності стосовно деокупації Криму. Віримо у широку підтримку резолюції на рівні Генеральної Асамблеї ООН у грудні та успіх наших спільних зусиль з відновлення суверенітету і територіальної цілісності України!
Як йдеться в Коментарі МЗС з нагоди схвалення проекту резолюції, документ є логічним продовженням минулорічної резолюції Генасамблеї 71/205 щодо прав людини в окупованому Криму. Рішення щодо внесення нового документу зумовлене продовженням злочинної політики РФ на півострові.
— Цьогорічна резолюція, яка пройшла затвердження у профільному Третьому комітеті ГА ООН, має на меті змусити Росію як державу-окупанта припинити грубі порушення прав та основних свобод людини.
По-перше, це підтримка України в деокупації Криму… По-друге, документ містить заклик до виконання проміжного рішення (Наказу) Міжнародного суду ООН у справі Україна проти РФ від 19 квітня 2017 року, яке досі не виконано Росією… По-третє, доступ до півострова міжнародним моніторинговим місіям залишається закритим. Постійний прямий міжнародний моніторинг ситуації матиме ефект стримуючого фактору та контролюючого механізму за дотриманням РФ своїх обов’язків як окупаційної влади згідно з міжнародним гуманітарним правом.
Важливими елементами є також засудження незаконного застосування на тимчасово окупованій території України правової системи РФ, а також експропріації власності, автоматичного поширення російського громадянства на резидентів Криму, призову до лав ЗС РФ, що прямо заборонено міжнародним гуманітарним правом.
Наступним кроком стане розгляд проекту резолюції на пленарному засіданні ГА ООН у другій половині грудня 2017 року і головне — примушення Російської Федерації до її повного виконання. Закликаємо міжнародну спільноту об’єднатись навколо наших спільних цінностей та захистити жителів Криму від свавілля окупантів, — йдеться в коментарі МЗС України.
Раніше було оприлюднено Заяву делегації України щодо російської агресії проти України та незаконної окупації Криму. Мовою оригіналу з її змістом можна ознайомитися за посиланням.