Понад 42 тисячі українців знайшли притулок у Швеції, в тому числі 13 тисяч дітей — і це лише дані станом на жовтень 2022 року. Кількість наших громадян, що прибувають до цієї країни, збільшується. Країна забезпечує біженцям тимчасовий захист: житло, грошові виплати, доступ до роботи й медицини. Проте не всі українці змогли влаштуватися на роботу. Причиною і незнання мови (шведської чи англійської), наявність маленьких дітей, похилий вік, інвалідність тощо. Звісно, грошових виплат, що надає держава, вистачає на найскромніші витрати, тож багато біженців покладаються на допомогу з добродійників. Здебільшого це допомога від релігійних організацій: Армії спасіння (добродійна організація християн-протестантів), Карітасу (конфедерація католицьких допомогових організацій), Церкви Швеції (Svenska kyrkan). До шляхетної місії допомоги українцям, що рятуються від війни, долучилися і шведські послідовники ісламу.
Зокрема, українським біженцям допомагає відкрита в червні 2000 року Стокгольмська соборна мечеть Зайда ібн Султана ан-Нахаяна — найбільша у столиці Швеції. І це лише одна з мечетей міста, що по змозі допомагає українцям пережити скрутні часи. Прихожани цієї мечеті традиційно надавали допомогу нужденним, але після початку відкритої агресії Росії проти України, що викликала небувалий приплив біженців до Швеції, турбот у волонтерів і служителів Соборної мечеті побільшало. Утім, як розповів нашому кореспондентові імам Махмуд Халфі (Mahmoud Khalfi), у мусульман додаткове навантаження нарікань не викликає. Ба більше, послідовники ісламу раді можливості робити більше добрих справ, угодних Всевишньому. Для них, наголошує шейх Махмуд, неважливо, яку релігію визнає той, хто потребує підтримки, бо іслам велить бути милостивим до всіх людей та чинити добро:
— Релігія мусульман стоїть на принципах гуманізму, Коран і хадиси безліч разів кажуть про це. Робити добро батькам, рідним, сиротам, біднякам, сусідам — родичам і не родичам, побратимам, мандрівникам — це людський і релігійний обов'язок послідовників ісламу. Багато років на пожертви прихожан мечеті, коштом ісламського добродійного фонду ми купуємо продукти для нужденних. Мусульмани допомагають усім, і віра та національність тих, хто отримує допомогу, не мають значення. Від лютого 2022 року таку допомогу отримали й тисячі українських громадян, що знайшли притулок у Стокгольмі.
З розповіді імама можна зрозуміти, що силами самих мусульман, які становлять у Швеції релігійну меншість, таку серйозну та регулярну допомогу надавати було б нереально. Добру справу роблять у співдружності зі шведськими державними структурами та у співпраці з Церквою Швеції — найбільшою релігійною громадою країни.
Добрі справи мусульман є найкращою відповіддю недоброзичливцям, які розповсюджують ксенофобські, зокрема ісламофобські, наративи. Тим більше, що двері Стокгольмської соборної мечеті, як і інших Будинків Аллаха у Швеції, завжди відчинені для тих, хто щиро прагне розвіяти сумніви щодо ісламу, більше дізнатися про історію, культуру та звичаї народів, які його сповідують. Як розповів імам Махмуд, тільки з початку цього року понад 8 тисяч немусульман побували у мечеті, були присутні на лекціях та уроках, а багато хто виявив бажання відвідувати постійні курси арабської мови та Корану, ісламської історії та культури. Все це допомагає долати хибні стереотипи та помилки щодо ісламу та його послідовників, сприяє зміцненню міжрелігійного світу, допомагає співпраці на благо суспільства. З іншого боку, опосередковано впливає і зростання кількості мусульман: як проповідь, а й практичні добрі справи мусульман є дієвим інструментом заклику.
«Я щоразу питаю людей, що приймають іслам, що вплинуло на їхнє рішення — і щоразу серед факторів називають особистий приклад, особисте знайомство з мусульманами, їхню доброту до інших людей, їхнє щире прагнення вести спосіб життя відповідно до приписів релігії. Таким чином, кожен мусульманин у немусульманській країні — це посол ісламу», — каже імам Махмуд.
І громада збільшується. Нині тільки ця мечеть, найбільша у Стокгольмі, збирає на п'ятничну молитву понад 2 тисячі вірних, а на Ід аль-Фітр та Ід аль-Адха для понад 7 тисяч прихожан святкову молитву та проповідь повторюють чотири рази, бо зали мечеті не можуть одночасно вмістити всіх охочих.
На питання, чи не впливає на рішення прийняти іслам, зокрема в жінок, перспектива шлюбу з мусульманином, імам відповів, що такого зв'язку такий не бачить: люди кажуть шахаду через внутрішнє переконання та за наказом серця. Уже пізніше, як на те буде воля Аллага, знаходять чоловіка чи дружину поміж одновірців. До речі, лише цього року шейх Махмуд особисто провів ніках (шлюб) для 2500 пар. Також йому доводиться допомагати людям у розв’язанні суперечок, давати поради щодо сімейних відносин, громадської діяльности, навчання, бізнесу та роботи.
Поки тривала розмова з Махмудом Халфі, волонтери Соборної мечеті продовжували свою роботу, жертвуючи не тільки кошти, а й особистий час, щоб допомогти нужденним. Ще сотні й тисячі людей, у тому числі українських біженців, отримають продуктові набори, зібрані мусульманами Стокгольма.
Наш кореспондент дякує волонтеру-перекладачу Ахмаду Білялю за допомогу.