З 2014 року у Синьцзян-Уйгурському автономному районі Китаю заарештовано за звинуваченням у тероризмі 13 тисяч осіб. Пекін стверджує, що регіон знаходиться під впливом сепаратистів, релігійних екстремістів і терористів. Влада Китаю наполягає на виправданості жорстких дій проти уйгурів й інших мусульманських меншин у Синьцзян-Уйгурському автономному районі (СУАР).
Як повідомляє DW, в опублікованій у понеділок, 18 березня, «Білій книзі» йдеться про те, що «протягом деякого часу регіон відчуває вплив з боку сепаратистів, релігійних екстремістів і терористів».
21-сторінковий документ опублікований у відповідь на різку міжнародну критику у зв’язку з жорсткою політикою Пекіна у Сіньцзяні, зокрема, на інформацію про те, що у «таборах перевиховання» примусово утримуються до мільйона уйгурів й інших мусульман тюркського походження, зокрема казахів і киргизів. При цьому колишні ув’язнені розповідають, що у таборах практикуються тортури, ідеологічна обробка й інші насильницькі дії.
За даними Пекіна, з 2014 року в СУАР заарештовано близько 13 тисяч «терористів», більше 30 тисяч осіб притягнуто до відповідальності за «незаконну релігійну діяльність». Крім того, як зазначається у «Білій книзі», вилучено понад 2 тисячі вибухових пристроїв, конфісковано понад 345 тисяч примірників нелегально виданих релігійних матеріалів.
Китайська влада стверджує, що «боротьба за деекстремізацію Синьцзяна» повністю узгоджується з чинним законодавством.
Уряд КНР стверджує, що в регіоні існують лише «освітні центри для ресоціалізації дрібних злочинців».
Правозахисники вимагають незалежної перевірки «таборів перевиховання» або їх негайного закриття.