Узбекистан та Киргизстан звернулися до своїх громадян, що перебувають на території Російської Федерації, з проханням не підтримувати воєнні дії та не поповнювати ряди збройних сил жодної зі сторін.
Як відомо, служба в армії та інших силових структурах іноземних держав — кримінальний злочин в обох країнах. Так, Агентство трудової міграції Узбекистану застерігає громадян, посилаючись на статтю Кримінального кодексу:
«Призов на військову службу, в охорону, поліцію, військову юстицію або інші аналогічні органи іноземних держав карається позбавленням волі від трьох до п'яти років».
Подібне звернення до співвітчизників оприлюднило й Посольство Киргизстану в Росії. Громадянам цієї країни нагадують, що за участь у бойових діях на території іноземних держав особі загрожує до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Управління мусульман Узбекистану не лишилися осторонь і підтримало застереження влади, видавши фатву (богословсько-правовий висновок в ісламі) з забороною мусульманам країни брати участь у будь-яких бойових діях на території іноземних держав.
«Неприпустимо мусульманам об’єднуватися з немусульманами та воювати проти іншої немусульманської громади, — зазначено у фатві з посиланням на книгу «Ас-Сіяр аль-Кабір» ісламського богослова Мухаммада аш-Шайбані. — <…> Участь у таких діях — гріх. Крім того, наше законодавство забороняє членство у військових структурах іноземних держав, незаконних релігійних організаціях та терористичних угрупованнях. Ми закликаємо наших співвітчизників не піддаватися різній пропаганді та уникати участи в таких діях».
Вищий релігійний орган країни підкреслює, що мусульманину дозволено брати в руки зброю тільки з метою захисту своєї Батьківщини.
Нагадаємо, очільник Ради з прав людини РФ Кирило Кабанов інформував про можливість затвердження пропозицій, що зобов'язуватимуть мігрантів із країн Центральної Азії, які отримали російське громадянство, проходити обов'язкову військову службу в РФ.
Президент РФ Путін 21 вересня оголосив часткову мобілізацію. Це може свідчити, що Москва вичерпала запас «добровольців», які бажають воювати в Україні. Протести під гаслом «Нет могилизации!» відбулися наступними днями в понад 30 містах країни. За даними з різних джерел, від 21 вересня Росію покинули понад 700 тис. громадян, що намагаються уникнути примусової мобілізації.