Прив’яжи верблюда — зроби щеплення!

Прив’яжи верблюда — зроби щеплення!
Фото іллюстративне
Прив’яжи верблюда — зроби щеплення!
Інфографіка © Дії, якщо дитина контактувала з хворим на кір
Прив’яжи верблюда — зроби щеплення!
Прив’яжи верблюда — зроби щеплення!
15.01.2018
Оцініть статтю: 
(626 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

Початок 2018 року затьмарений повідомленнями про збільшення випадків корового захворювання, й, на жаль, ця недуга вже почала забирати життя людей. Про те, що в Україні може статися справжня епідемія кору, лікарі попереджали ще торік. Однак, не вважаючи на те, що кір — небезпечна вірусна хвороба, одна з основних причин дитячої смертності у світі, що інфекція дуже швидко шириться — вірус передається через кашель, чхання та контакт з хворим, — є батьки, що відмовляються від щеплень. Вони пояснюють свою позицію хибними уявленнями про небезпеку вакцинації, дехто має «релігійні» мотиви, мовляв, «нащо те щеплення? Я вірю в Бога — Господь убереже мою дитину».

Наш кореспондент звернувся до муфтія ДУМУ «Умма» Саіда Ісмагілова з кількома питаннями:

— Як насправді Іслам ставиться до профілактики захворювань, зокрема до вакцинації? Чи вдаватися до допомоги лікаря в разі загрози здоров’ю, щоб запобігти хворобі, — це ознака слабкої віри та сумнів у могутності Всевишнього, як уважають деякі вірні?

— Іслам не боронить робити вакцинацію, щеплення від різних захворювань. Ба більше, не робити нічого, щоб допомогти собі та убезпечити інших, покладатися тільки на Аллага, — така позиція не відповідає вченню Ісламу, — відповів шейх Саід і як аргумент нагадав історію з життя пророка Мухаммеда (мир йому і благословення).

— Одного разу до Пророка прийшов бедуїн і спитав: «Мені треба припнути верблюда, щоб він не втік, чи можна покластися на Аллага, й Він зробить так, що з верблюдом нічого не станеться?» Мухаммад (мир йому и благословение) відповів: «Припни верблюда й покладайся на Аллага!» Тобто з цієї поради можна зрозуміти, що ми маємо зробити все, що від нас залежить, щоб не сталося біди, втрати, і водночас покладатися на Господа — тоді це матиме ефект. Щеплення — один із заходів, що допомагають людині не захворіти. А в тому, що людина не захворіє, і щеплення подіє, треба покладатися саме на Всевишнього.

Муфтій наголосив, що в Ісламі нема жодних заборон вакцинації, навпаки:

    — Іслам навіть заохочує профілактичні заходи, бо Мухаммад (мир йому і благословення) був одним із тих пророків, що давали поради під час епідемій. Якось в одному селищі з’явилася чума, й люди прийшли до Посланця з питанням, що їм робити. Він сказав, що не треба їхати туди, де хвороба, а якщо хтось уже там — нехай лишається, не вертається. Тобто порадив не розносити інфекцію! І щеплення — так само один зі способів не ширити хворобу. Тобто Іслам не тільки не боронить, а закликає нас бути людьми, що не ширять хвороби.

Сама ідея щеплення як методу профілактики інфекційних хвороб виникла саме в ісламському світі. Понад тисячу років тому в четвертому томі свого «Канону лікарської науки» (Аль-канун фі т-тібб‎) великий Абу Алі аль-Хусейн ібн Абдаллаг ібн Сина, відомий на Заході як Авіценна, розповідає про віруси. І саме Ібн Сина перший став давати людині напій, зроблений з печінки скаженого собаки, щоб попередити сказ,  — і рятував життя. Отакий прообраз сучасних щеплень, до потреби яких світ дійде аж за багато століть по тому…

Про дозволеність щеплень в ісламі говорить і шейх Юсуф Карадаві.

І хоч в. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун каже, що в Україні спалах — саме спалах, а не епідемія — захворюваності на кір, повинні бути напоготові. Небезпека чатує не тільки на дітей, хоч більшість хворих — діти, — хворіють і дорослі. Нинішній спалах пов’язаний з низьким рівнем вакцинації. Наприклад, 2016 року лише 45 % дітей в Україні мали щеплення від кору. Повторну дозу вакцини отримали лише 30 % дітей. Лише в Києві станом на 12 січня, як повідомляє прес-служба Головного управління Держпродспоживслужби до ДУ «Київського міського лабораторного центру МОЗ України» надійшло 74 екстрених повідомлення про випадки кору. Захворіли 57 дітей до 17 років і 17 дорослих.

На жаль, чимало батьків часто легковажать вакцинацію, бо не знають про серйозні наслідки цієї хвороби, особливо для дітей до 5 років: кір може спричинити запалення середнього вуха (отит), дихальних шляхів (бронхіт), пневмонію, діарею, енцефаліт і навіть смерть. Спеціального лікування нема, найліпший захист — вакцинація. Дуже важливо, щоб діти отримали дві дози вакцини проти кору, а також вакцини проти п’ятьох інших хвороб перед тим, як підуть до школи.

Нагадаємо, за останні 15 років в Україні спостерігали три спалахи кору: 2001, 2006 та 2012 року. Зокрема, 2012 року захворіли близько 13 тисяч осіб.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.