У Вільнюсі (Литва) в університеті імені Миколаса Ромеріса відбулась урочиста церемонія з приводу нагородження Мустафи Джемілєва науковим ступенем Почесного доктора.
Як повідомляє прес-служба Уповноваженого Президента України у справах кримськотатарського народу, на заході лідер кримськотатарського народу звернувся до присутніх із виступом, у якому, зокрема, зазначив:
− У той час, коли моя Батьківщина окупована, а в проросійських засобах масової інформації поширюється брехня проти лідерів та активістів національного руху кримських татар, таке визнання для мене − велика честь.
Питання отримання освіти у кримських татар завжди стояло гостро. В умовах дискримінації потрібно було отримати спеціальну освіту, щоб зайняти якесь місце в житті. Тому кримські татари робили все можливе, щоб вивчити своїх дітей. У нас була велика сім’я, і всі шестеро дітей, крім мене, отримали освіту. Коли я подав документи в Ташкентський університет на факультет східної філології, голова вступної комісії підійшов до мене і сказав, щоб я забрав документи. Він зазначив, що на такі факультети неблагонадійних людей не беруть, − згадує Джемілєв. − І ось через багато років, коли мені почали вручати звання спочатку в університетах Туреччини, а потім і по всьому світу, я подумав, що добре б було показати мої дипломи матері і батькові, яких уже немає в живих. Адже вони так хотіли, щоб я здобув освіту, і все робили для цього… Я сердечно вдячний вам за надану честь.
Почесного доктора привітали перший президент Литви Вітаутас Ландсбергіс і перший президент Білорусі Станіслав Шушкевич. Останній, зокрема, зауважив, що Мустафа Джемілєв не має права говорити, що він без вищої освіти:
− У Вас бездоганна вища освіта, Вас всьому навчило життя. У 1994 році Ви, Мустафо, подарували мені Коран і таким чином зупинили цілу лавину пропаганди, яка насаджувала тоді неправду про Іслам в Білорусі. Коли моя мужність була тільки в тому, що я мовчав, Ви говорили правду. Тому Ви стали лідером свого народу, який пережив і продовжує переживати історичні труднощі, − сказав Шушкевич.
На урочистому заході були присутні члени ВККТ і представники Меджлісу, які прибули до Вільнюса на четверте засідання координаційної ради Конгресу.
Довідково:
Гонорис кауза (від лат. honoris causa − за заслуги) — вислів, який додається до назви вченого ступеня або звання, якщо воно присвоєно без захисту.