Після анексії Криму та окупації частини територій Луганської та Донецької областей проросійськими бойовиками самопроголошених квазідержавних утворень «ЛНР» і «ДНР» багато патріотично налаштованих мешканців цих регіонів були змушені покинути свої будинки. Чи треба говорити, наскільки важко, залишившись без даху над головою, практично без засобів до існування, починати на новому місці життя «з нуля», спростовуючи міфи про вимушених переселенців, які не бажають брати на себе відповідальність за свою долю і тільки вимагають від держави всіляких пільг і преференцій? Однак більшість з тих, хто виїхав з територій, де існує реальна небезпека для здоров’я і життя, з таким несправедливим ставленням до себе миритися не хочуть, і шукають можливості не отримувати, а заробляти гроші своїми руками.
«Ярмарок добра» — так назвали свій захід, приурочений до міжнародного дня біженців, переселенці з Донбасу, які живуть у Києві. На столичній Контрактовій площі 20 червня вони продавали все зроблене своїми руками, також були представлені проекти громадських, волонтерських і міжнародних організацій, спрямовані на допомогу людям, що рятуються на підконтрольній Україні території від небезпек війни.
Як відзначали в Агентстві ООН у справах біженців і переселенців в Україні (організатори заходу), одне із його завдань — демонстрація того, що переселенці і біженці можуть бути успішними і приносити користь суспільству. Підтвердженням цього і служать презентація проектів та ініціатив, з якими кияни та гості столиці познайомилися на Ярмарці.
«Ніколи не знаєш, чиє життя може перевернутися в наступну мить. Можливо чуже, а можливо — твоє. Допоможи тим, хто вимушено покинув свої будинки!», — закликали небайдужих організатори.
Цим заходом його ініціатори прагнули привернути увагу держави та громадськості до потреб біженців із зарубіжних країн і внутрішньо переміщених осіб — переселенців з Криму і Сходу країниі.
ТСН познайомила глядачів з деякими з переселенців, які взяли участь у «Ярмарці».
Настя з Донецька,
Тетяна з Луганська в Києві вже більше року. «У нас є малинова сіль, є лимонна, базилікова і томатна, — представляє вона свою продукцію — морську сіль з різними добавками, — Це сушиться при невисоких температурах, 70–80 градусів в духовці кілька годин, до цього змішується з відповідним соусом або пюре».
Кияни купують запропоновані товари охоче — і не тільки заради допомоги переселенцям:
— Смачно, цікаво! Такий незвичайний смак. Зараз багато цікавих речей почали робити на таких заходах, — розповідає одна з відвідувачок ярмарку.
— Купили такі ось солодксолодощіість, — показує смаколик кореспонденту молода жінка з дитиною на руках, — імбирне печиво з начинками. Дуже смачна була апельсинова цукерочка, є ще й лимонна, але ми її ще не встигли спробувати.
Ще одна з переселенок — Тетяна Вакулич — після переїзду з Донецька організувала разом з подругами виготовлення шкіряних сумок. Ні в однієї з дівчат немає ні відповідної освіти, ні досвіду:
— Була можливість придбати відповідне обладнання, ми знайшли зручне для нас приміщення і почали розробляти свій перший модельний ряд, — розповідає Тетяна.
Як зазначила
— Сьогодні ми захотіли зібрати цих людей, показати їх потенціал, їх добрі справи і вдалий бізнес, — сказала Сорокопуд.
Агентство ООН у справах біженців і переселенців в Україні, яке організувало «Ярмарок добра», задоволено. За підрахунками цієї організації, тільки з Донбасу з початку АТО в інші області України виїхало мільйон триста тисяч чоловік і дуже важливо не дати їм опустити руки. — йдеться в сюжеті ТСН.
Зауважимо, що тільки лише продажем продукції, виготовленої руками переселенців, «Ярмарок…» не обмежився. Кияни мали можливість ознайомиться з експонатами фотовиставки, отримати необхідні відомості на Інфостенд волонтерських ініціатив та НУО, відпочити в пікнік- та