Кримські татари на Волині: як змінилося релігійне життя після переїзду з окупованого півострова

29.01.2021
Оцініть статтю: 
(85 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Після окупації Криму переселенці, які сповідують іслам, зіштовхнулися з новими викликами. У Луцьку наразі немає мечеті та спеціалізованого магазину з халяльною (дозволеною) їжею для мусульман.

Однак Кримські татари на Волині знайшли вихід. Від початку 2015 року в Луцьку є кімната для молитви, яка замінює мечеть, а халяльну їжу вони готують самі, або ж купують в знайомих мусульман.

Керівник ГО «Кримські татари Волині» Сервер Зейнідінов у Луцьку живе з травня 2014 року. З Криму сім’ю відправив на Волинь  раніше – в березні-квітні 2014 року. До травня перебував з сином в Криму, бо ще була надія до останнього, що щось зміниться.  

Кримські татари живуть здебільшого великими родинними сім’ями. З його великої родини тільки він з дітьми виїхав. У Криму залишилися родичі та друзі. 

Рішення приїхати в Луцьк прийняв, бо його дочка навчалася в університеті ВНУ імені Лесі Українки в 2006-2010 роках.  

Кримські татари Волині мріють, щоб у місті була мечеть. Адже теперішнє місце для молитов в Луцьку невелике. Релігійна спільнота шукає нове приміщення, бо кімната для молитви вже замала для тих, хто хоче туди прийти помолитися. 

Для мусульман мечеть – це вся земля крім певних місць та кладовищ, де не можна молитися. Також не можна молитись у вбиральні. Ісламський етикет закликає віруючих не молитись напоказ, а знайти зручне усамітнене місце.

У ісламі, якщо щось заборонене, то це і означає «заборонене». А дозволене – халяльне. Не можна додавати одне до другого, або ж якось «обійти» ці закони встановлені Богом. 

Мусульманам не можна їсти м’ясо тварин, що вбиті не в ім’я Аллаха, а також заборонено вживати свинину, хижих, або ж всеїдних тварин. Також заборонено все, що негативно впливає на розум людини, наприклад, цигарки, наркотики, алкоголь та інше. 

В Луцьку також є священик (імам – авт.) Хайреттін, який приїхав з Туреччини. Він не лише священик, й водночас духовний наставник. Він проводить релігійні обряди, уроки читання Корану, пояснює правила шаріату. Має теологічну освіту.

У Луцьку йому подобається. Він вже встиг побувати у кількох містах України. Він планує, що до нього літом приїде його сім’я з дітьми.

Коли Сервер Зейнідінов приїхав у Луцьк, то імама тут не було. Тому він звернувся в ДУМАРК (Духовне управління мусульман Автономної Республіки Крим) із проханням, що для Луцька потрібен священик, щоб вів релігійні обряди. ДУМАРК звернувся в організацію по справах релігії  «Діянет» в Туреччині. Вони відправили до Луцька священика-волонтера, який тепер тут живе на законній основі. Ця організація «Діянет» допомагає по всьому світу, не лише в Україні.

Матеріал з СилаПравду.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.