Після окупації Криму переселенці, які сповідують іслам, зіштовхнулися з новими викликами. У Луцьку наразі немає мечеті та спеціалізованого магазину з халяльною (дозволеною) їжею для мусульман.
Однак Кримські татари на Волині знайшли вихід. Від початку 2015 року в Луцьку є кімната для молитви, яка замінює мечеть, а халяльну їжу вони готують самі, або ж купують в знайомих мусульман.
Керівник ГО «Кримські татари Волині» Сервер Зейнідінов у Луцьку живе з травня 2014 року. З Криму сім’ю відправив на Волинь раніше – в березні-квітні 2014 року. До травня перебував з сином в Криму, бо ще була надія до останнього, що щось зміниться.
Кримські татари живуть здебільшого великими родинними сім’ями. З його великої родини тільки він з дітьми виїхав. У Криму залишилися родичі та друзі.
Рішення приїхати в Луцьк прийняв, бо його дочка навчалася в університеті ВНУ імені Лесі Українки в 2006-2010 роках.
Кримські татари Волині мріють, щоб у місті була мечеть. Адже теперішнє місце для молитов в Луцьку невелике. Релігійна спільнота шукає нове приміщення, бо кімната для молитви вже замала для тих, хто хоче туди прийти помолитися.
Для мусульман мечеть – це вся земля крім певних місць та кладовищ, де не можна молитися. Також не можна молитись у вбиральні. Ісламський етикет закликає віруючих не молитись напоказ, а знайти зручне усамітнене місце.
У ісламі, якщо щось заборонене, то це і означає «заборонене». А дозволене – халяльне. Не можна додавати одне до другого, або ж якось «обійти» ці закони встановлені Богом.
Мусульманам не можна їсти м’ясо тварин, що вбиті не в ім’я Аллаха, а також заборонено вживати свинину, хижих, або ж всеїдних тварин. Також заборонено все, що негативно впливає на розум людини, наприклад, цигарки, наркотики, алкоголь та інше.
В Луцьку також є священик (імам – авт.) Хайреттін, який приїхав з Туреччини. Він не лише священик, й водночас духовний наставник. Він проводить релігійні обряди, уроки читання Корану, пояснює правила шаріату. Має теологічну освіту.
У Луцьку йому подобається. Він вже встиг побувати у кількох містах України. Він планує, що до нього літом приїде його сім’я з дітьми.
Коли Сервер Зейнідінов приїхав у Луцьк, то імама тут не було. Тому він звернувся в ДУМАРК (Духовне управління мусульман Автономної Республіки Крим) із проханням, що для Луцька потрібен священик, щоб вів релігійні обряди. ДУМАРК звернувся в організацію по справах релігії «Діянет» в Туреччині. Вони відправили до Луцька священика-волонтера, який тепер тут живе на законній основі. Ця організація «Діянет» допомагає по всьому світу, не лише в Україні.
Матеріал з СилаПравду.