2016 рік уже належить історії. Він сповнений численних подій, і багато з них, на жаль, лишили недобру пам’ять. Але сьогодні, підбиваючи підсумки минулого року, хочеться згадувати про гарні, позитивні моменти. Серед них — про день однієї з найпоширеніших у світі мов — арабської. Заходи, пристосовані до цієї дати (18 грудня), відбулися в багатьох ісламських культурних центрах України, зокрема в ІКЦ Дніпра.
Зауважмо, свій всесвітній день має кожна з шести офіційних мов ООН. Департамент ООН із питань громадської інформації встановив ці свята 2010 року «в рамках підтримки та зміцнення мовного та культурного розмаїття в системі ООН». У грудні 1973 року Генасамблея ООН зробила арабську мову однією з офіційних і робочих мов організації. Арабська мова — рідна для понад 240 мільйонів людей у країнах Близького Сходу й Північної Африки (а ще для вихідців із цих регіонів у Європі й Новому Світі). День арабської мови відзначають музичними концертами, літературними читаннями, публічними лекціями.
— Всевишній сказав у Священному Корані: «Ми зробили вас племенами, народами, щоб ви пізнавали один одного», — нагадав учасникам заходів імам мечеті ІКЦ Дніпра Едґар Девлікамов. — Мова — це спосіб пізнавати одне одного, те, що допомагає дізнаватися про традиції та культуру інших народів.
Люди, що вивчають іноземні мови, зокрема арабську, сприяють добрій справі. Як зауважив Едґар Девлікамов, «ми (хто вивчає мову. — Ред.) є учасники процесу зближення культур і поширення знань».
Цього дня багато говорили й про школу арабської мови, що існує в Дніпрі від 1997 року. Створити її активістів — арабськомовну молодь — спонукав щирий інтерес українців, актуальні питання про арабську мову, про культуру та релігію її носіїв.
На перші лекції приходили менш, як десять осіб, потім учнів побільшало — з’явилися дитячі та жіночі класи. Інтерес до вивчення мови часто сполучався з інтересом до Ісламу. Нині в школі арабської мови в ІКЦ Дніпра навчаються понад 70 осіб — як дорослих, так і дітей. При цьому використовуються цікаві методики, зокрема вивчення мови в ігровій формі.
Як зазначила одна з учасниць, тривалість опанування мови залежить від певних умов:
— Можна вивчити арабську за рік, можна — за два, можна — за десять. Все залежить від бажання. Але найліпше вивчати мову з носієм, і двох років для цього цілком досить.
Тим, хто опанував черговий рівень, цього дня вручили свідоцтва. Як поділилася одна з учениць, вона — прикладом того, що поширена думка про надзвичайну складність арабської не більше, ніж міф:
— Я згадала, як мене переконували, що це найскладніша мова — поширений стереотип про арабську. Я подумала, що це неправда, треба спробувати, перевірити й довести, що насправді це не так. І на перших таки лекціях я думала, що це слушний висновок. Що це дуже важко: незрозумілі знаки абсолютно не складаються в слова. Ба більше, їх дуже важко запам’ятати, бо кожна буква має кілька написань… Дедалі більше було бажання все кинути, але в ту мить я думала, що варто потерпіти, варто продовжити. Якщо ти нервуєш — піди, почитай арабську. Якщо маєш неприємності — піди, почитай арабську. У
У програмі Дня арабської мови — ознайомлення зі зразками арабської каліграфії, виступи учнів та, звичайно, солодкий стіл. Примітно, що навіть торт, розрізаний наймолодшим учасником заходу, прикрашений арабською в’яззю!
— Наші курси доступні й безкоштовні для всіх, хто хоче вивчати арабську мову та ознайомитися з ісламською культурою, незалежно від віку, національності та релігії, — кажуть викладачі школи.