Diriliş Postası: Нащадки кримськотатарських мучеників живуть мрією про свободу

Diriliş Postası: Нащадки кримськотатарських мучеників живуть мрією про свободу
©️ Diriliş Postası: Турецька проурядова газета Diriliş Postası опублікувала статтю під назвою «Вкрадена батьківщина — Крим»
27.04.2021
Оцініть статтю: 
(369 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Турецька проурядова газета Diriliş Postası опублікувала статтю під назвою «Украдена батьківщина — Крим», де наголошено, що батьківщина кримських татар двічі окупована Росією.

Як нагадує Diriliş Postası, батьківщину кримських татар росіяни окупували двічі за всю історію. Щоразу після окупації тюркська людність Криму зазнавала геноциду. Кримські татари пережили вигнання та вимушену еміграцію через тиск, що на них чинили за цариці Катерини II, потім — за Сталіна та нині, за президента Росії Володимира Путіна.

Під час першої окупації, у XVIII столітті, знищено Кримське ханство і почалася агресивна колонізаторська політика Росії. У пам'яті кримськотатарського народу це одна з найбільших трагедій в історії. Населення Криму 1778 року становило 527 тисяч. 500 тисяч серед них (95%) були кримські татари. У перший період окупації (1776–1795) понад 300 тисяч кримських татар загинули у результаті чуми, виселення та репресій, а ті, хто лишився живий, тікали та знайшли прихисток в Османській імперії.

Від 1783 по 1793 рік окупанти загарбали понад 380 тис. га родючих земель, що належали кримським татарам. Ці землі роздано російській буржуазії та державним службовцям, зокрема радникові Григорія Потьомкіна Василеві Попову та графові Олександрові Безбородькові, — сказано у статті.

Сьогодні Росія поглиблює кримську окупацію та йде до своєї мети — повного контролю над Чорним морем, одночасно кидаючи виклик Заходові своїми діями на Донбасі. 

Автор зазначає, що приводом для останньої окупації Криму стало зближення України з Заходом:

«Путін вдерся на півострів, пославши свої війська до Криму 27 лютого 2014 року, через побоювання, що Київ поліпшить відносини з ЄС і стане членом НАТО. Таким чином українська криза перетворилася з регіональної проблеми на світову. Новий уряд Криму, створений під військовим тиском Росії, вирішив провести сумнівне всенародне голосування. У результаті оголосили, що явка на голосування склала нібито 83%, і 97% тих, хто проголосував, нібито висловилися за приєднання до Росії. Захід не визнав окупації Криму. Однак на сьогодні ще більшу небезпеку становить напруженість на Донбасі, оскільки Росія, розширюючи зону своєї окупації, намагається досягти гегемонії в усьому чорноморському регіоні».

У статті також ідеться про те, що російські окупанти після анексії Криму спробували знищити не тільки матеріальні та культурні цінності місцевого населення:

«Росіяни <…> знищили найшанованіших людей, що їх уважали за загрозу. Захоплено найродючіші землі Криму. Політичні інститути кримських татар були скасовані. Скасовано традиційні релігійні органи та органи місцевого самоврядування кримськотатарського суспільства».

Для місцевих жителів справжньою катастрофою стала депортацією з Криму. Після цього Росія почала переселяти сюди людей з інших своїх регіонів, щоб змінити демографічну, соціокультурну структуру Криму. Історичні артефакти також були дуже зруйновані.

Указом уряду РФ у Криму заборонені політичні інститути кримських татар. 

«За 238-річну окупацію Криму Росією загинули понад 300 тисяч кримських татар. Нащадки цих мучеників живуть мрією, що колись знову здобудуть свободу», — наголошує видання.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.