Економічна ініціатива Дж. Керрі: чи здатна вона замінити політичне розв’язання палестинсько-ізраїльського конфлікту?

1
Шимон Перес, Джон Керрі та Махмуд Аббас. Іорданія. 26 травня 2013 р.
22.08.2013
Оцініть статтю: 
(377 оцінки)
eugen
Зображення користувача eugen.

Ось уже шостий раз Держсекретар США відвідав Близькосхідний регіон з моменту свого призначення. Головною метою його останнього візиту протягом 24-27 травня була спроба реанімації близькосхідного мирного процесу. Як відомо,мирні переговори між Палестиною та Ізраїлем були перервані у вересні 2010 р. внаслідок впертого небажання припинити розбудовувати нові поселення на окупованій палестинській території.

Після близькосхідного візиту американського президента Б. Обами на Близький Схід у березні ц.р. та його переговорів з лідерами Ізраїлю, Палестини та Йорданії, американська дипломатія наполегливо шукає шляхи розблокування переговорного процесу і знаходження такого формату можливого успіху, який би задовольнив обидві сторони.


На цей час Держсекретар США Дж. Керрі спромігся, принаймні на офіційному рівні, певним чином, зблизити позиції керівництва Палестини та Ізраїлю, підключивши для цього достатньо серйозні економічні важелі та вплив такої міжнародної інституції як Всесвітній Економічний Форум. Під час свого візиту Дж. Керрі провів переговори із президентом Палестини М. Аббасом та прем’єр-міністром Ізраїлю Б. Нетаньяху. Він відзначив, що обидві сторони мають зробити важкі і відповідальні рішення для того, щоб розпочати прямі переговори.


«Я знаю, - відзначив на прес-конференції Дж. Керрі, - що в регіоні достатньо скептицизму, цинізму і є достатньо вагомі причини для цього. Але, - підкреслював він, - є також надія на те, що роблячи наші кроки методично, уважно, обережно, але детально та кваліфіковано, ми зможемо пройти свій шлях попереду, який може здивувати народи і довести можливість миру». Зусилля американського очільника зовнішньополітичного відомства підтримав міністр закордонних справ Великої Британії У. Гейг. Він попередив про небезпеку провалу місії відродження ізраїльсько-палестинського мирного процесу, підкреслюючи, що залишилась остання спроба примирення двох держав у конфлікті і за фактом немає ніякого «плану Б».


Під час свого виступу на Всесвітньому економічному форумі в Йорданії Держсекретар Дж. Керрі виокремив три складові, які потрібні для створення палестинської життєспроможної держави. За словами Керрі. наявність цих трьох умов, а саме кваліфікованого уряду, безпеки і економічних можливостей, створюють необхідні передумови для успішного формування палестинської державності.


Головною особливістю останньої справи американського держсекретаря є її серйозна економічна складова, коли під розмороження прямих переговорів між Ізраїлем та Палестиною планується підведення масштабного економічного фундаменту. Під час свого виступу на Світовому економічному форумі в Йорданії 26 травня Дж. Керрі оприлюднив план щодо інвестування 4 млрд. дол. в економіку Палестини. План, який розроблявся за підтримки екс-прем’єра Великої Британії Т. Блера, передбачає інвестування у різні галузі економіки, включаючи туризм, сільське господарство, будівництво, енергетику та комунікаційні системи. За прогнозами експертів, ці інвестиції здатні забезпечити палестинській економіці 50-відсоткове зростання протягом 3-х років та зниження рівня безробіття на дві третини, з 21 відсотка до 8.


Керрі закликав прем’єр-міністра Б. Нетаньяху та президента Палестини М. Аббаса підтримати цей план, тому що палестинці стануть більш самостійними і значно покращиться інвестиційний клімат. «Як тільки люди знайдуть гідність у хорошій роботі, нація отримає гордість за функціонування економіки, що зростає, і зможе стояти на двох ногах. Це допоможе будувати майбутнє», - заявив Дж. Керрі. Ізраїльський президент Ш. Перес заявив, що зазначений інвестиційний план доповнює зусилля США, спрямовані на відновлення переговорів стосовно дводержавного вирішення палестинсько-ізраїльського конфлікту. Президет Палестини М. Аббас заявив, що настав критичний момент для палестинців. «Нова генерація починає втрачати довіру до дводержавного вирішення, тому що вони в реальності не мають справжньої надії на майбутнє».


Під час роботи Близькосхідного саміту Всесвітнього економічного форуму в Йорданії близько 200 провідних ізраїльських та палестинських бізнесменів приєдналися до Ініціативи виходу з глухого куту - програми спільних дій бізнесових кіл обох країн у напрямку справедливого вирішення палестинсько-ізраїльського конфлікту.


Держсекретар Дж. Керрі відзначив, що для успіху його плану потрібен розвиток палестинсько-ізраїльських відносин. Президент Палестини М. Аббас у своєму виступі під час Всесвітнього економічного форуму в йорданському місті Аш-Шуна заявив, що мир між ізраїльтянами та палестинцями «все ще можливий».


Аббас вітав зусилля держсекретаря США щодо відновлення мирного палестинсько-ізраїльського діалогу. В той же час, М. Аббас назвав умови, які дозволять «заключити мир і гарантувати безпеку обох сторін».


Умови президента Палестини такі: «закінчення окупації наших земель», евакуація єврейських поселень і звільнення палестинських в’язнів.


Потрібно також відзначити, що як у палестинських керівних колах, так і в ізраїльських, доволі прохолодно зустріли економічний план для Палестини, запропонований Дж. Керрі. Палестинці сприйняли його як нову версію, запропонованого прем’єр-міністром Ізраїля Б. Нетаньяху «економічного миру», який, за думками палестинців, покликаний змусити їх забути про політичне врегулювання і підмінити його невизначеною перспективою зростання добробуту. «Економічні вигоди не змусять нас піти на політичні поступки. Такі питання слід вирішувати в рамках політичного плану, який забезпечить створення палестинської держави у кордонах 1967 року із столицею у Східному Єрусалимі і вирішення проблеми біженців», - заявив радник президента Палестини М. Мустафа. Коментар представника ХАМАС був ще більш коротким. «Так званий «економічний план Керрі» лише дозволяє сіоністами виграти час, дезінформуючи всіх», - написав він на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook.


Таким чином, знову підтверджується істина - політичне рішення палестинсько-ізраїльського конфлікту на основі всіх раніше прийнятих резолюцій і рішень ООН, Ліги арабських держав, Арабської мирної ініціативи - не може бути замінено жодним широко розрекламованим планом економічної допомоги. Хоч це також важливо, але лише яка ланка, яка покликана сприяти знаходженню політичного вирішення проблеми, яка майже 7 десятків років віддає постійною біллю в Арабському та Ісламському світах.


В`ячеслав Швед,
провідний науковий співробітник
Інституту світової економіки
і міжнародних відносин НАН України,
віце-президент ВГО «Український центр ісламознавства».


Посилання на тему:


США: інтенсифікація близькосхідної дипломатії


Близькосхідний візит Барака Обами: очікування і результати


Багдадський саміт Ліги арабських держав як дзеркало сучасного стану арабського світу


Мусульмани і християни Палестини - разом за незалежну державу

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.